Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA’dan Temiz Enerji Vurgusu: Elektrik Talebi Buradan Karşılanacak

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), elektrik talebinin büyük oranda yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanmasını bekliyor. Detaylar geliyor...
IEA’dan Temiz Enerji Vurgusu: Elektrik Talebi Buradan Karşılanacak
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından Elektrik 2024 raporu paylaşıldı ve küresel enerjiye ilişkin beklentilere yer verildi. IEA raporunda, rüzgar, güneş ve nükleer gibi düşük emisyonlu kaynaklardan üretilen elektriğin önümüzdeki üç yıl boyunca küresel talepteki büyümeyi karşılamaya yeterli olacağını belirtti.

Ajans enerji sektöründe emisyonların düşüşte olduğuna dikkat çekti. IEA, düşük emisyonlu kaynaklardan elektrik üretiminin 2026 itibarıyla dünya elektriğinin neredeyse yarısını oluşturmasını bekliyor. Bu oran geçen yıl yüzde 40’ın altında bulunuyordu.

Yenilenebilir Enerji Payı Artıyor

Raporda, yenilenebilir enerji kaynaklarının 2025 başlarında kömürü geride bırakarak toplam elektrik üretiminin üçte birinden fazlasını oluşturacağı tahmin edildi. IEA verilerine göre, elektrik talebinin 2024’ten 2026’ya kadar ortalama yüzde 3,4 oranında artması beklenirken, talep artışının yaklaşık yüzde 85’inin Çin, Hindistan ve Güneydoğu Asya’dan geleceğini öngörüyor.

IEA küresel emisyonların bu yıl yüzde 2,4 oranında azalmasını, gelecek yıl ve 2026’da daha ufak düşüşler beklediğini bildirdi. IEA İcra Direktörü Fatih Birol, enerji sektörünün şu anda dünya ekonomisindeki diğer tüm sektörlerden daha fazla karbondioksit emisyonu ürettiğini dolayısıyla eğilimlerin cesaret verici olduğunu belirtti.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının arkasındaki büyük ivmenin, giderek daha ucuz olan güneş enerjisinin ön plana çıkması ve üretimi 2025 yılına kadar tarihi bir yüksek seviyeye ulaşacak olan nükleer enerjinin önemli geri dönüşünün desteği sayesinde olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

IEA raporunda, elektriğin 2023 yılında 2015 seviyelerine göre yüzde 2 daha fazla nihai enerji tüketimine karşılık geldiğini, ancak iklim hedeflerine ulaşmanın önümüzdeki yıllarda elektrifikasyonun önemli ölçüde daha hızlı ilerlemesini gerektireceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.