Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA Yenilenebilir Enerjide Görülmemiş Büyüme Hızı Bekliyor

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından paylaşılan son raporda, yenilenebilir enerji kapasitesinin 2023 yılına kadar 3 kata yakın artış yaşanacağı tahmini yer aldı.
IEA Yenilenebilir Enerjide Görülmemiş Büyüme Hızı Bekliyor
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Çin’in yüzde 50’lik bir artış sağlamasının ardından, geçen yıl yenilenebilir enerjinin yaygınlaşmasındaki hızlı artışın, dünyayı 2030 yılına kadar küresel kapasiteyi üç katına çıkarma hedefine ulaşma mesafesine soktuğunu bildirdi.

IEA, dünyanın yenilenebilir elektrik üretme kapasitesinin son otuz yılda hiç olmadığı kadar hızlı arttığını ve bu durumun, hükümetlerin geçen ay COP28 iklim değişikliği konferansında belirledikleri 2030 yılına kadar küresel kapasiteyi üç katına çıkarma hedefine ulaşma konusunda gerçek bir şans verdiğini belirtti.

Ajans daha önce Birleşmiş Milletler (BM) tarafından bir önlem paketinin parçası olarak kabul edilen seviyenin, küresel ısınmayı sanayi öncesi dönemden bu yana 1,5°C ile sınırlamak için gereken hedefin çok uzağında olduğu konusunda uyarmıştı.

IEA son raporunda, yenilenebilir enerji kapasitesinin 2023’te neredeyse 510 GW’a yüzde 50 artmasının yenilenebilir enerjiye yönelik 2030 hedefine ulaşma yolundan çok uzak olmadığını tespit etti.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, ilerlemenin cesaret verici olduğunu belirterek, “Benim görmek istediğim şey, özellikle Afrika’nın yanı sıra Latin Amerika ve diğer Asya ülkelerinde de gelişmekte olan ve gelişmekte olan ülkelerde büyüme.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Yenilenebilir kapasite artışları Avrupa, ABD ve Brezilya’da rekor seviyelere ulaştı. Asıl itici güç ise 2022’de tüm dünyanın kurduğu kadar güneş fotovoltaiği kuran Çin’deki büyüme oldu. IEA, Çin’in 2023’te güneş enerjisi kapasitesini iki katından fazla artırdığını ve rüzgar enerjisi kapasitesini bir önceki yıla göre yüzde 66 artırdığını tahmin ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın