Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA Başkanı Petrol Piyasasına Yönelik Beklentisini Paylaştı

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol, küresel petrol talebinin azaldığını ve fiyatların ılımlı olmasını beklediğini belirtti.
IEA Başkanı Petrol Piyasasına Yönelik Beklentisini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda Bloomberg HT’ye konuştu. Birol, ABD’de yaklaşan seçimlerin, Orta Doğu’daki gelişmelerin ve Çin ekonomisinin yavaşlamanın Davos’un ana gündem maddeleri olduğunu söyledi.

Çin ekonomisinde zayıflama olduğuna dikkat çeken Birol, buna bağlı olarak küresel petrol talebinin yıllık bazda azaldığını ve 2024’te piyasanın daha sakin ve ılımlı geçmesini beklediğini ifade etti.

Rusya’nın savaş öncesinde Avrupa’nın en büyük enerji sağlayıcısı olduğuna dikkat çeken Birol, Ukrayna ile başlayan savaş sonrası bu durumun değiştiğini belirtti.

Rusya’nın bugün itibarıyla enerjideki payının yüzde 5’lerin altına kadar gerilediğini vurgulayan Birol, gelecek yıllarda Avrupa’nın Rusya yüzünden çok büyük bir enerji arzı sıkıntısı yaşayacağını beklemediğini sözlerine ekledi.

Yeşile geçişin Avrupa’da her geçen gün hızlandığını kaydeden Birol, “Azerbaycan’daki COP29’da en önemli konumuz temiz enerjinin finansmanı olacak. Uluslararası finans kuruluşları temiz enerjinin finansmanına destek olmalı.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de yeşil dönüşüme yönelik potansiyel olduğunu belirten Birol, enerji verimliliği programında ödüllendirme ve cezalandırmanın olması gerektiğini ifade etti.

Petrol fiyatlarında geçen yılın ortalarında güçlü bir yükseliş yaşandı ve 65 dolar seviyelerinden 95 dolara kadar yükseldi. Daha sonrasında fiyatlar yeniden düştü ve ham petrol varil fiyatı bugün itibarıyla 70 dolar seviyesinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.