Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İddia: Kurlardaki Ölçüsüz Artış Sebebiyle TCMB Ataması Askıda

Kaynaklar, Merkez Bankası Başkanı olarak Hafize Gaye Erkan isminde uzlaşma sağlandığını ancak döviz kurlarındaki artıştan dolayı atamanın ertelendiğini iddia etti.
İddia: Kurlardaki Ölçüsüz Artış Sebebiyle TCMB Ataması Askıda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Seçimlerden önce 20 liranın altında seyreden dolar kuru, seçimlerin hemen ardından tarihi rekor seviyelerini yinelemeye devam ediyor. Uzun süredir kamu kontrolüyle sabit tutulan ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın rezerv kaybı yaşamasına sebep olan kurlarda dün sert yükselişler yaşandı.

Tarihindeki en düşük seviyelerde işlem gören Türk lirası, seçimlerinin ikinci turu sonrasında kurlarda gevşetilen baskılama ile 12 gündür kesintisiz yükseliyor.

Ortodoks politikalarıyla bilinen Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olarak seçilmesinin ardından dünkü ilk paylaşımını ise acil öncelik vurgusunu ekonomi ekinin güçlendirilmesi için yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun görevden alınıp yerine Hafize Gaye Erkan’ın yeni başkan olarak atanması ise kamuoyunun gündeminde. Atamanın henüz gerçekleşmemiş olmasıysa Ekonomim’den Şebnem Turhan’ın haberinde yorumlandı.

Yeni Yönetiminin Sorumlu Tutulmaması için Atama Erteleniyor

Turhan’a konuşan kaynaklara göre yeni Merkez Bankası Başkanı olarak Hafize Gaye Erkan isminde uzlaşma sağlandı. Ancak kaynaklar, kurdaki yükseliş ve ekonomideki sıkıntıların yeni Merkez Bankası yönetiminin sorumlu tutulmaması için bir süre beklenmiş olabileceğini öne sürüyor.

GCM Yatırım Banner

Haberde, başkan yardımcılıkları ve para kurulu gibi yönetim kadrosundaki yeni atamalar için de isim belirlemenin sürdüğüne dikkat çekildi.

Liradaki değer kaybına rağmen Türkiye’nin 5 yıllık risk primi (CDS) 500 baz puanın altında seyrediyor. Yeni ekonomi kadrolarının oluşturulması ise hem lira varlıkları hem de CDS için büyük önem taşıyor.

Belirlenecek kadrolarda önceliğin Merkez Bankası’nda olduğu belirtilen haberde, diğer düzenleyici kurumlar ile kamu bankalarında da değişiklik beklendiği iddia edildi.

Atamaların ardından piyasa uygulamaya göre lira varlıkları fiyatlanacak. Şu an yüzde 40’ın altında kaydedilen enflasyona karşın politika faizi yüzde 8,5 seviyesinde. Ayrıca yeni Merkez Bankası yönetiminin güçlü bir adım atarak faizi yüzde 25-30 seviyelerine çıkarması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.