Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hisselere Bedelsiz Şoku! Bölünme Sonrası Göstergeler Üzüyor

Bedelsiz açıklamasıyla borsada ilgiyi üzerine çeken Mia Teknoloji’de kayıplar sürüyor. Haftanın işlem gününde kayıplar tabana yaklaştı. İşte detaylar;
Hisselere Bedelsiz Şoku! Bölünme Sonrası Göstergeler Üzüyor
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da 8000 puan altında uzun süren bir tablo görüldü. Endeks jeopolitik ve diğer gelişmelerin etkisiyle yukarı yönlü toparlanmakta zorlandı. Bu süreçte hisselerin birçoğu endekse paralel hareket ederken yüzde 1200 bedelsiz hikayesinden güç alan Mia Teknoloji (MIATK), en çok kazandıran şirketler arasında yer alıyordu.

Bedelsiz sermaye artırımından önce birçok şirketten pozitif ayrışarak yıllık bazda yüzde 1468 oranında kazandıran Mia Teknoloji, 20 Kasım tarihinde bölünme işlemini tamamladı. Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden açıklamada bölünme sonrası teorik fiyatın 56,077 TL olduğunu ifade etmişti.

Hisselere Bedelsiz Şoku! Bölünme Sonrası Tepetaklak Oldu

Bölünme sürecini Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) onay alarak başarıyla tamamlayan şirketin hisseleri toparlanamıyor. 56 TL ile yeni sürece başlayan şirket 17.40 itibarıyla yüzde 7,6 düşüşle 40,4 TL’ye kadar geriledi. MIATK, bedelsiz açıklamasından ve SPK’dan onay aldıktan sonra birçok gün tavandan işlem görerek yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği hisseler arasında başı çekmişti.

Son verilerle birlikte hissede haftalık kayıp yüzde 27,5, aylık düşüş 22,6 seviyesine geldi. Yıllık kazanç ise yüzde 1468’ten yüzde 276’ya kadar düştü.

GCM Yatırım Banner

Neden Düşüyor?

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler yaptığı yatırımları, sermaye artırımlarını, finansal raporlarını, temettü kararlarını, iş ilişkilerini ve diğer gelişmelerini yatırımcılarla paylaşıyor. Bu süreçte şirket ile ilgili açıklanan önemli bir gelişme, yatırımcıların hisseye olan ilgisini ciddi derecede artırıyor. Son dönemlerde Mia Teknoloji’nin Borsa İstanbul’da gösterdiği performans buna örnek olarak gösterilebilir.

Şirket, bedelsiz açıklamasından önce diğer şirketler gibi normal bir hareket içindeydi. Ancak yüzde 1200 gibi oldukça yüksek bedelsiz sermaye artırımı, yatırımcıların şirket üzerinde bir hikaye görmesine neden oldu. Sermaye açıklaması ve SPK onayı sürecinde yatırımcıların radarına yerleşen şirkette alımlar hızlandı ve yıllık kazanç yüzde 1468’e kadar çıkmıştı.

Bedelsiz hikayesini fiyatlayan ve çok sert yükselişler yapan MIATK’te bölünme sonrası satıcılı işlemlerin ağır bastığı dikkat çekiyor. Bu durum yatırımcılar nezdinde “bedelsiz hikayesi sona erdi” şeklinde yorumlandı ve hissede kayıplar yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.