Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hisseler 8 Gündür Tabanda! Basın Açıklaması İşe Yaramadı

Gübretaş'ın yüzde 300 bedelsiz sermaye artırımının onaydan geçmemesinin ardından işler kötüleşti. Üstelik yapılan basın açıklaması da işe yaramadı.
Hisseler 8 Gündür Tabanda! Basın Açıklaması İşe Yaramadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Gübre Fabrikaları T.A.Ş. tarafından yapılan yüzde 300 bedelsiz sermaye artırımına Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) onay çıkmamıştı. SPK sermaye artırımını onaylamamasının nedenini şirket bağlı ortaklığı Razi Petrochemical Co.’nun taraf olduğu davaya ilişkin olarak karşılık ayrılıp ayrılmayacağının konsolide finansal tablolarda belirsizlik oluşturduğunu belirtmişti. Hisseler 18 Aralık gününden bu yana tabanda işlem görüyor.

Gübretaş Pazartesi günü yaptığı bir açıklamada hisselerdeki düşüşler nedeniyle gelen sorulara kısa bir cevap vermiş, ancak yine tabandan kurtulamamıştı. Dün ise uzunca bir basın açıklaması yayımladı. Şirket, bedelsiz reddi için gerekçe gösterilen Razi Petrochemical Co. ile ortaklık ilişkisini açıkladı.

Gübretaş, söz konusu davanın geçmiş yıllarda bağımsız denetim raporlarında yer aldığını ve dava sürecinin iştirak tarafından yakinen takip edildiğini söyledi. Aynı zamanda hem iştirak hem de Gübretaş için yeni veya ayrı bir hukuki sürece işaret etmediğine dikkat çekti. Açıklamanın devamında ise “Razi Petrochemical Co. sermaye şirketi olup ortakların ve şirketimizin olası risklere karşı sorumlulukları sermaye payları ile sınırlıdır,” dedi.

Bedelsiz reddinin şirket faaliyetlerine herhangi olumsuz bir etkisi olmadığına dikkat çeken Gübretaş, hisse fiyatında meydana gelen olağan dışı gelişmelerin yakından izlendiğini açıkladı. Ancak bu açıklama da hisseleri tabandan kurtaramadı.

GUBRF kodlu hisseler yüzde 10 civarı düşüşle 155,4 lirada seyrediyor.
GUBRF Hisse Fiyatı - 27.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler 18 Aralık gününde 358 liradan 324 liraya düşerek devre kesmişti. Devamındaki günlerde 291,75 TL, 262,75 TL, 236,5 TL, 212,9 TL, 191,7 TL, 172,6 TL ve 155,4 TL’ye inerek açılışın hemen ardından devre kesicide işlem gördü.

GCM Yatırım Banner

Haftalık bazda yüzde 47’ye yakın değer kaybeden Gübretaş hisseleri, aylık yüzde 57,91 ve yıllık yüzde 42,21 ekside performans gösteriyor.

Gübretaş dün iki KAP bildirimi daha yaptı. Bunlardan birinde Port Kargo ve Lojistik A.Ş. ile tahmil, tahliye ve lojistik hizmetleri sözleşmesi imzalandığını duyurdu. 22 Aralık’ta 5+2 yıl süreli lojistik hizmetleri sözleşmesi imzalandığını, ancak şirketin operasyonel faaliyetlerinin ve ticari çıkarlarının zarar görmemesi için içsel bilginin açıklanmasının ertelendiğini belirtti.

Diğer açıklamada ise JCR Avrasya tarafından yapılan kredi derecelendirmeden bahsetti. Kurum Gübretaş’ın uzun vadeli ulusal kurum kredi rating notunu A+ olarak teyit ettiğini duyururken, görünümü stabil olarak işaretledi. Uzun vadeli uluslararası yabancı ve yerel para kurum kredi rating notları ise BB (negatif görünüm) olarak belirtildi.

Hisselerle ilgili bir başka gelişme olarak yabancı yatırımcının çıkışını görüyoruz. Günlük yabancı yatırımcı oranları tablosuna göre hisselerden günlük bazda 1,69 baz puan çıkış yapıldı ve yüzde 9,24 seviyesine indi. Bu oran 25.12.2022 tarihinde ise yüzde 10,93 seviyesinde bulunuyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.