Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Kara Günler Yaşayan Şirkete Bir Darbe de Buradan Geldi!

Gübre Fabrikaları Türk A.Ş. için kara bulutlar aralanmıyor. Borsada tabandan çıkamayan şirketin kredi notunda olumsuz gelişmeler kendini gösterdi.
Borsada Kara Günler Yaşayan Şirkete Bir Darbe de Buradan Geldi!
HABER GİRİŞ

Taban serisinden sıyrılamayan Gübre Fabrikaları Türk A.Ş.’nin (GUBRF) kredi notu geldi. JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden şirketin kredi değerlendirme raporunu paylaştı.

Raporda, Gübre Fabrikaları’nın erişim gücünün yüksek olduğu alternatif borçlanma araçlarına dikkat çekildi. Kolaylıkla borçlanmaya gidebilecek olan şirketin döviz riski yönetiminde de çoklu araç kullanımına açık olduğu tespit edildi.

Sektörün faaliyet gösterdiği madencilik segmentindeki çalışmaların gelir yaratmada çeşitlilik sağladığı kaydedildi.

Ancak İran’da devam eden mahkeme sürecinin şirket aleyhine sonuçlanması durumunda tabloya eksi olarak yansıyacağına dikkat çekildi.

Şirketin Ocak-Eylül 2023 döneminde faiz, amortisman ve vergi öncesi kar (FAVÖK) marjındaki kayda değer daralma da eklendiğinde finansal kaldıraç göstergelerinin bozulma yaşadığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca satış hacminde görülen düşüşe küresel çapta gerileyen talep de eklendiğinde şirketin hem kâr marjlarının hem de ihracat hacminin olumsuz etkilenme riski olduğu ortaya konuldu. Tüm bu gelişmeler ışığında Gübre Fabrikaları Türk A.Ş.’nin not görünümü şöyle oldu:

Gübre Fabrikaları Türk A.Ş. Kredi Notu
Kaynak: KAP

Borsada son günlerde umduğunu bulamayan GUBRF, aylık kaybını yüzde 50’lerin üzerine çıkardı. Son bir haftada yaşadığı taban serisiyle ise yatırımcılarda korku yaratan şirket, dün açıklama yapmak durumunda kalmış, hisselerin fiyatını olumsuz etkileyecek herhangi bir durumun söz konusu olmadığı bildirilmişti.

Şirket bugün yeni sözleşmesini duyursa da negatif bölgeden ayrılamadı. Açılışı tabandan yapan hisseler TSİ 172,6 TL seviyesine çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.