Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüzde 300 Bedelsizi Onaylanmayan Şirketten Kritik Açıklama

Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden açıklama yapan Gübre Fabrikaları, 6 gündür taban olan hisselerle ilgili önemli bir açıklama yaptı. İşte detaylar;
Yüzde 300 Bedelsizi Onaylanmayan Şirketten Kritik Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da GUBRF koduyla işlem gören Gübre Fabrikaları T.A.Ş, yatırımcıların gündeminde kalmaya devam ediyor. Şirket ilk olarak 5 Haziran’da yüzde 300 bedelsiz sermaye açıklaması yapmıştı ve Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) onay için başvuru yapmıştı.

Yatırımcılar, bedelsiz hikayesine odaklanırken şirketten hisse fiyatında sert düşüşlere ortam hazırlayan bir açıklama geldi. 334 milyon TL olan çıkarılmış sermayesini yüzde 300 oranında artırarak 1.336.000.000 TL’ye çıkarmak isteyen şirketin bedelsiz başvurusu SPK tarafından onaylanmamıştı.

SPK, Gübretaş’ın bağlı ortaklığı olan Razi Petrochemical Co.’nun taraf olduğu davaya ilişkin olarak karşılık ayrılıp ayrılmayacağının konsolide finansal tablolarda belirsizlik oluşturduğunu belirtmişti. Bu çerçevede olmayan kaynaktan sermaye artırımına yol açma riski ve muhasebenin ihtiyatlılık ilkesi dikkate alınarak başvuruya onay verilmemişti. Söz konusu gelişmeler, Gübretaş hisseleri üzerinde aşağı yönlü ciddi bir baskı oluşturdu.

Gübretaş’tan Açıklama Geldi

Şirket, 25 Aralık’ta yaptığı açıklamada önceki haftadan beri Borsa İstanbul’da işlem gören şirket paylarında yaşanan düşüş ile ilgili olarak yatırımcılardan yoğun sorular geldiğini belirtti.

Gübretaş, şirketin pay değerini, fiyatını veya yatırımcıların yatırım kararlarını olumsuz etkileyebilecek nitelikte bilgi, olay ve gelişme bulunmadığını vurguladı. Şirketin, bağlı ortakların ve iştiraklerin olağan rutin faaliyetlerine devam ettiği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Yüzde 300 Bedelsizi Onaylanmayan Şirketten Kritik AçıklamaKaynak: Paratic Piyasalar

18 Aralık’ta bedelsiz başvurusunun onaylanmadığını duyuran Gübretaş’ın hisseleri, bu tarihten itibaren taban serisine başladı. 18 Aralık’ta 354 TL’yi gören GUBRF, 6 gün boyunca taban oldu ve 25 Aralık’ta kapanışını yüzde 10 düşüşle 191,7 TL’den yaptı.

Söz konusu geri çekilmeler şirketin göstergelerini de dibe çekti. GUBRF, haftalık yüzde 46,7, aylık yüzde 48, yıllık ise yüzde 29 değer kaybetti. Hisseler yıllık en yüksek 405 TL, en düşük 166 TL seviyelerini görmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın