Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Ekonomisi Aralık Çeyreğinde Beklenti Altı Büyüdü

Hindistan ekonomisi için beklenen büyüme verileri açıklandı. 2022’nin son çeyreğinde büyüme beklentilerin altında kaldı.
Hindistan Ekonomisi Aralık Çeyreğinde Beklenti Altı Büyüdü
Yorum

Küresel piyasalarda beklenen verilerden Hindistan’ın çeyreklik gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesi açıklandı. Hindistan İstatistik ve Program Uygulama Bakanlığı (MOSPI) tarafından yayımlanan rapora göre GSYİH, 2022’nin son çeyreğinde yüzde 4,4 büyüdü.

Piyasa beklentisi yüzde 4,6 büyüme yönündeyken önceki 3 aylık dönemde yüzde 4,6 büyüme kaydedilmişti.

Ekim-Aralık 2022 döneminde Hindistan ekonomisinde imalat sektörü yüzde 1,1 küçüldü. Tarım sektörü yüzde 3,7 genişledi.

Çeyreklik dönemde GSYİH’nin yüzde 61,6’sını oluşturan özel harcamalar, borçlanma maliyetlerindeki artıştan zarar görerek keskin bir şekilde yavaşladı. Üçüncü çeyrekte oran yüzde 8,8 iken dördüncü çeyrekte yüzde 2,1 arttı.

Yatırım önceki çeyreğin yüzde 9,7 artışından yüzde 8,3’e yavaşlarken devlet harcamaları yüzde 0,8 daraldı. Hem ihracat hem de ithalat son çeyrekte hız kaybetti. Bu arada, 2022/2023 mali yılı için büyüme oranı yüzde 7’de sabit tutulurken, 2021/2022 için yüzde 8,7’den yüzde 9,1’e revize edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu