Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan Ekonomisi Aralık Çeyreğinde Beklenti Altı Büyüdü

Hindistan ekonomisi için beklenen büyüme verileri açıklandı. 2022’nin son çeyreğinde büyüme beklentilerin altında kaldı.
Hindistan Ekonomisi Aralık Çeyreğinde Beklenti Altı Büyüdü
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalarda beklenen verilerden Hindistan’ın çeyreklik gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesi açıklandı. Hindistan İstatistik ve Program Uygulama Bakanlığı (MOSPI) tarafından yayımlanan rapora göre GSYİH, 2022’nin son çeyreğinde yüzde 4,4 büyüdü.

Piyasa beklentisi yüzde 4,6 büyüme yönündeyken önceki 3 aylık dönemde yüzde 4,6 büyüme kaydedilmişti.

Ekim-Aralık 2022 döneminde Hindistan ekonomisinde imalat sektörü yüzde 1,1 küçüldü. Tarım sektörü yüzde 3,7 genişledi.

Çeyreklik dönemde GSYİH’nin yüzde 61,6’sını oluşturan özel harcamalar, borçlanma maliyetlerindeki artıştan zarar görerek keskin bir şekilde yavaşladı. Üçüncü çeyrekte oran yüzde 8,8 iken dördüncü çeyrekte yüzde 2,1 arttı.

Yatırım önceki çeyreğin yüzde 9,7 artışından yüzde 8,3’e yavaşlarken devlet harcamaları yüzde 0,8 daraldı. Hem ihracat hem de ithalat son çeyrekte hız kaybetti. Bu arada, 2022/2023 mali yılı için büyüme oranı yüzde 7’de sabit tutulurken, 2021/2022 için yüzde 8,7’den yüzde 9,1’e revize edildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.