Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hedef Fiyatı 33 TL Olan Bankadan Beklenti Üstü Bilanço

Yatırımcıların yakından takip ettiği bankalardan biri olan İş Bankası, 2023 bilançosunu yatırımcılarla paylaştı. Net kar beklentilerin üstünde geldi. İşte detaylar;
Hedef Fiyatı 33 TL Olan Bankadan Beklenti Üstü Bilanço
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler, 2023 yılına yönelik bilançolarını paylaşmaya devam ediyor. Açıklanan bilançolar, beklentiler üzerinde doğrudan etkili olduğu için piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Bilanço ile birlikte gelen rakamlar, hisselerde hedef fiyatların yükselmesine veya düşmesine neden olabiliyor.

Türkiye İş Bankası, 13 Şubat tarihinde 2023 yılına yönelik konsolide finansal sonuçlarını açıkladı. Banka, 2022’de 61,5 milyar TL olan net karını geçen yıl yüzde 17 artırarak 72,2 milyar TL’ye çıkardı. Yılın son çeyreğinde açıklanan net kar 20,4 milyar TL seviyesinde oldu. Net kar için 15 kurumun medyan beklentisi 17,8 milyar TL seviyesindeydi. Böylelikle net kar beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş oldu.

Aynı dönemde bankanın aktif büyüklüğü yıl sonunda 2,5 trilyon liraya çıktı ve sermaye yeterlilik oranı yüzde 21,6 oranında gerçekleşti.

Ekonomiye 1,6 Trilyon Lira Kaynak

İş Bankası, 2023 yılında ekonomiye 1,2 trilyon lirası nakdi, 427,3 milyar lirası gayrinakdi krediler olmak üzere toplamda 1,6 trilyon lira kaynak sağladı. Söz konusu veriler İş Bankası’nı Türkiye ekonomisine en büyük katkı sağlayan özel banka olarak ilk sıraya yerleştirdi.

2023’te bankanın faiz gelirleri yüzde 83 artarken faiz giderleri yüzde 168 azaldı. Yılın son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre finansal varlıklar yüzde 17, krediler yüzde 15, mevduatlar ise yüzde 15 arttı. 2023 yıl sonu itibarıyla toplam mevduat hacmi 1,6 trilyon liraya çıktı. Bankanın özkaynak büyüklüğü önceki yıla göre yüzde 40 artarak 267,8 milyar liraya ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Hakan Aran’dan Açıklamalar

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, bilançoya yönelik değerlendirmesinde sürdürülebilir ve uzun vadeli değer yaratmayı hedefleyerek öncü ve lider banka olmanın getirdiği sorumluluğun bilinciyle Türkiye ekonomisine destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Ayrıca eğitimden spora, bilimden çevre ve kültür-sanata kadar katkı sunmayı sürdüreceklerini vurguladı.

Özel Projeler

Banka, 100. yılı vesilesiyle birçok projeyi hayata geçirmeyi hedefliyor. İTÜ Türkiye İş Bankası Marmara Aktif Fay Tehlike ve Risk Uygulama Araştırma Merkezi’ni (MATAM) kuran banka, Petrol Ofisi Grubu iş birliği ile çocukların deneyler yaparak temel bilimsel kavramlarla tanışmalarını amaçlayan “Bilim Kuşağı Atölyeleri” projesini başlattı.

Projeyle birlikte deprem bölgesindeki devlet okullarında 2025 sonuna kadar 750 bin çocuğa ulaşılması planlanıyor.

İş Bankası, 6 Şubat deprem felaketine maruz kalan bölgedeki öğrencilerin eğitimlerine destek olmak amacıyla Paris 2024 Olimpiyatlarına katılacak başarılı genç sporculara yol arkadaşlığı yapmaya devam ediyor.

Hedef Fiyatı 33 TL Olan Bankadan Beklenti Üstü BilançoKaynak: Paratic Piyasalar

BIST 100 endeksinin yüzde 2 düşüşle 8994 puana gerilediği 13 Şubat tarihinde İş Bankası C Grubu hisseler (ISCTR) yüzde 0,6 düşüşle 27,1 TL’ye geriledi. Hisse 2024 yılına 23,3 TL’den başlamıştı. Haftalık ve aylık bazda yüzde 5 ile sınırlı bir yükseliş kaydeden ISCTR, yıllık bazda yüzde 207 yükselerek uzun vadede yatırımcısını memnun etti.

Deniz Yatırım, 10 Ocak tarihinde paylaştığı Strateji Raporu’nda ISCTR için hedef fiyatını 31 TL’den 33 TL’ye çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.