Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazır Giyim Sektörü: Bu Konuda Şikayetler Arttı

İhracatta hedefini yarı yarıya düşüren tekstil sektörü son gelen vergi artışlarına isyan etti. Türk tekstil sektörünün dünya pazarından silinmemesi için çağrı yapıldı.
Hazır Giyim Sektörü: Bu Konuda Şikayetler Arttı
HABER GİRİŞ

İhracat hedefini 40 milyar dolardan 20 milyar doların altına indiren tekstil sektöründen ekonomi yönetimine çağrı geldi. Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Gündemir, sektöre getirilen vergilerin yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Tekstil ve hazır giyim sektörlerinde ek vergilerin artırılması için geçen hafta bugün Resmi Gazete’de yayımlanan karara atıf yapan Gündemir, vergi yükünün iki kata çıkmasını eleştirdi.

Alınan karara ilişkin üye ihracatçı firmaların şikayetlerinin çoğaldığını belirterek, “Sektör zaten çok zor şartlarda mücadele ediyor. Son aylarda ihracatta yaşanan gerileme bunun bir göstergesi. Eylül ayında Türkiye geneli hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı yüzde 12,8 azalarak 1 milyar 674 milyon dolara indi. Eylül ayında yüzde 23,8 gerileyen UHKİB’in ihracatı da 74 milyon dolar oldu. Zaten ihracatta kan kaybediyoruz” dedi.

İhracattaki gerilemeye, üretimdeki hammadde ve ara mallarının gümrük vergilerindeki artış da eklendiğinde sektörün rekabet gücünün kırıldığını savunan UHKİB Başkanı, ihracatta gerilemenin artarak devam edeceği uyarısını yaptı.

Çin Tekrar Pazara Geri Döndü

Pandemideki ölü toprağını üzerinden atan Çin’in yeniden dünya pazarlarında boy gösterdiğine atıf yapan UHKİB Başkanı, “Çin’in piyasaya yeniden girmesi, Hindistan’ın ve bazı Uzak Doğu ülkelerinin üretimlerini artırmasıyla dünyada fiyat odaklı rekabet artmış durumda” dedi.

GCM Yatırım Banner

Sonuç olarak en büyük pazar olan Avrupa’da kayıp yaşandığını belirterek, “Doğu Avrupa ve Orta Doğu pazarlarında da kayıplar yaşıyoruz. Bir taraftan kur baskısıyla fiyat oluşturmakta zorlanan ihracatçımız, yüksek enflasyonun olduğu ortamda artan girdi maliyetleri nedeniyle de rekabet gücünü kaybediyor” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.