Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Havacılık Şirketi 265 TL’ye Çıkacak! Bilanço Güç Verdi

Ziraat Yatırım, geçtiğimiz günlerde 2023 bilançosunu açıklayan Tav Havalimanları için yeni raporunu paylaştı ve hedef fiyatını yükseltti. İşte detaylar;
Havacılık Şirketi 265 TL’ye Çıkacak! Bilanço Güç Verdi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da bir şirket için daha beklentiler yükseldi. 14 Şubat tarihinde 2023 yılına yönelik finansal sonuçlarını paylaşan Tav Havalimanları (TAVHL) için hedef fiyat yukarı yönlü olarak revize edildi.

Şirketin yılın son çeyreğinde 2,1 milyar TL ana ortaklık net dönem karı açıkladığına dikkat çekildi. 2023 yılında elde edilen net karın ise 7,5 milyar TL’ye çıktığı belirtildi.

Tav Havalimanları’nın 2023’ün dördüncü çeyreğinde yolcu sayısını yüzde 14,8 oranında artırarak 20,9 milyona çıkardığı aktarıldı. Dördüncü çeyrekte satışların bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 83 artarak 10,6 milyar TL’ye çıktığı anımsatıldı. Şirketin dördüncü çeyrekte toplam gelirleri içinde havalimanı bazında Almati, Gürcistan ve İzmir’in en yüksek katkıyı sağladığı bildirildi.

Şirketin Lagos Havalimanı’nın dış hat yolcu ve kargo terminallerinin 20 yıl süreyle işletilmesi ve geliştirilmesi ihalesine ilişkin sürecin devam ettiği belirtildi. Ek olarak Karadağ ve Kuveyt Havalimanlarında yeni projelerin değerlendirildiğine dikkat çekildi.

Pozitif gelen bilanço çerçevesinde TAV’ın hedef hisse fiyatının tahminlerdeki güncellemeler ve piyasa çarpanlarındaki değişikliklere bağlı olarak 185 TL’den 265 TL’ye yükseldiği açıklandı. Hisseyle ilgili daha önceki “al” önerisinin korunduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Havacılık Şirketi 265 TL’ye Çıkacak! Bilanço Güç VerdiKaynak: Paratic Piyasalar

Havacılık sektöründe öncü firmalardan olan TAVHL hisseleri 2023 yılını 107,5 TL’den tamamladı. Son dönemde yükselişiyle yatırımcıların dikkatini çeken hisse, 19 Şubat saat 15.30 itibarıyla yüzde 0,5 artışla 167,2 TL’den işlem görüyor. Hissede son verilerle birlikte haftalık kazanç yüzde 7, aylık yüzde 31,3 ve yıllık yüzde 134,4 oranında oldu.

Aynı gün içerisinde saat 12.00 itibarıyla BIST 100 endeksi 9404 puana kadar çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın