Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (6-10 Mayıs 2024)

Hafta içerisinde değişen borsa piyasaları ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren borsa hisseleri sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (6-10 Mayıs 2024)
HABER GİRİŞ

Son haftalarda yükselişine hız veren borsa 10.000 puan barajını aşarak yeni rekor seviyelerini test etmeye başlamıştı. Bu hafta içerisinde de BIST 100 endeksi 10.383 puana çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Haftanın son işlem gününde satıcı ağırlıklı işlem gören endeks 10.218 puana geriledi.

Böylece haftalık bazda yüzde 0,5’lik bir düşüş gerçekleşmiş oldu. Bu hafta yurt içinde takip edilen başlıca gelişme, TCMB Başkanı Fatih Karahan tarafından gerçekleştirilen yılın ikinci enflasyon raporu sunumu oldu. Karahan toplantıda yıl sonu için enflasyon beklentilerinin 2 puan artışla yüzde 38 olarak revize ettiklerini söyledi.

BIST 100 haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yurt içinde açıklanan diğer önemli veriler ise TÜİK tarafından açıklanan işsizlik ve sanayi üretimi verileri oldu. Bu gelişmeler ışığında haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren hisse senetleri şu şekilde.

Haftanın En Çok Kazandıran Borsa Hisseleri

Yatırımcıların borsada bu hafta en çok kazanç sağladığı hisse senetleri BANVT, BEYAZ ve ZEDUR oldu.

1. BANVT Yüzde 42 Kazandırdı – Banvit (BANVT)

BANVT haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsanın tarihi zirvelerinde seyrettiği dönemde bu haftanın en çok kazandıran hisse senedi BANVT oldu. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 42 artış kaydetti ve 282 TL’ye ulaştı. Bu hisse senedi için yeni rekor seviye olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

2. BEYAZ Yüzde 31 Kazandırdı – Beyaz Filo (BEYAZ)

BEYAZ  hisseleri haftalık bazda yüzde 31 artış kaydederek haftanın en çok kazandıranlarından oldu. Bu artış sonrası hisse senedi piyasa kapanışında 33.96 TL’de işlem görüyordu.

3. ZEDUR Yüzde 29 Kazandırdı – Zedur Enerji (ZEDUR)

Yatırımcıların borsada bu hafta yüksek kazanç elde ettiği bir diğer hisse senedi ZEDUR oldu. ZEDUR haftalık bazda yüzde 29 yükseldi ve değerini 113,3 TL’ye taşıdı.

4. ORMA Yüzde 27 Kazandırdı – Orma Orman Mahsülleri (ORMA)

Borsada bu hafta ORMA yüzde 27 yükseldi ve en çok kazandıranlar arasında yer aldı. Hisse senedi piyasa kapanırken 330 TL seviyesindeydi.

5. AYES Yüzde 19 Kazandırdı – Ayes Çelik Hasır (AYES)

AYES bu hafta yüzde 19 artış kaydetti ve yatırımcısını sevindirdi. Yükseliş sonrası hisse senedi 61.10 TL seviyesine ulaştı.

Haftanın En Çok Kaybettiren Borsa Hisseleri

Borsada bu hafta BRKVY, BJKAS, ERSU ve UZERB en çok kayıp yaşayan hisse senetleri oldu.

1. BRKVY Yüzde 40 Kaybettirdi – Birikim Varlık (BRKVY)

BRKVY haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada bu haftanın en çok düşüş yaşayan hisse senedi BRKVY oldu. Bir önceki hafta da sert düşüş yaşayan hisse senedi bu hafta yüzde 40 kayıp yaşadı ve 63,25 TL’ye kadar geriledi.

2. BJKAS Yüzde 40 Kaybettirdi – Beşiktaş (BJKAS)

BJKAS hisseleri haftalardır süren sert düşüşünü devam ettirdi. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 40 düşüş yaşadı ve 22,82 TL’ye geriledi. BJKAS’ta üç haftalık kayıp yüzde 75’e yaklaştı.

3. ERSU Yüzde 40 Kaybettirdi – Ersu Gıda (ERSU)

Borsada haftanın kaybettiren hisseleri arasında ERSU ilk sıralarda yer aldı. Haftalık bazda yüzde 40 kayıp yaşayan hisse senedi 27,80 TL’ye geriledi.

4. UZERB Yüzde 40 Kaybettirdi – Uzertaş Boya (UZERB)

UZERB hisseleri geride kalan haftada kayıplarını derinleştirdi ve yüzde 40 düşüş yaşadı. Bir önceki hafta rekor seviyesini gören UZERB bu hafta 656 TL seviyesine geriledi.

5. BEGYO Yüzde 24 Kaybettirdi – Batı Ege GYO (BEGYO)

Borsada sert düşüş yaşayan bir diğer hisse senedi BEGYO oldu. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 24 kayıp yaşadı ve 4 TL seviyesine indi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.