Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (27-31 Mayıs 2024)

Hafta içerisinde değişen borsa piyasaları ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren borsa hisseleri sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (27-31 Mayıs 2024)
HABER GİRİŞ

Borsa Mayıs ayının son haftasında tarihi yüksek zirvelerinden satış baskısına maruz kaldı. BIST 100 endeksi bu ay içerisinde 11.088 puana çıkarak tarihi zirvesine ulaşmıştı. Endeks bu hafta ise aşağı yönde hareket etti ve yüzde 2’den fazla kayıp yaşadı. Bu düşüş ile beraber BIST 100 endeksi haftayı 10.400 puandan kapattı.

Hafta içerisinde takip edilen veriler arasında dış ticaret ve tüketici güven endeksi öne çıktı. Yatırımcılar ayrıca Merkez Bankası tarafından paylaşılan yılın ilk Finansal İstikrar Raporu’nu ve Aylık Para ve Banka İstatistikleri ve Parasal Gelişmeler Raporu’nu izledi.

BIST 100 haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Gelecek hafta ise Pazartesi günü TÜİK tarafından açıklanacak Mayıs ayı enflasyon rakamları takip edilecek. Borsada düşüşün sürdüğü haftada en çok kazandıran ve kaybettiren hisse senetleri şu şekilde…

Haftanın En Çok Kazandıran Borsa Hisseleri

Bu hafta borsada yatırımcıların en çok kazanç elde ettiği hisse senetleri IHEVA, IHYAY ve DENGE oldu.

1. IHEVA Yüzde 27 Kazandırdı – İhlas Ev Aletleri (IHEVA)

IHEVA haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Mayıs ayının son haftasında borsada düşüş hakim olurken, yatırımcıların en çok kazanç elde ettiği hisse senedi IHEVA oldu. IHEVA hisseleri haftalık bazda yüzde 27 yükseldi ve 4.21 TL seviyesine ulaştı. Hisse senedi hafta içerisinde 4,84 TL’ye kadar çıkarak yeni rekor seviyesini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

2. IHYAY Yüzde 26 Kazandırdı – İhlas Yayın Holding (IHYAY)

Borsada bu hafta en çok yükselen bir diğer hisse senedi IHYAY oldu. Haftalık bazda yüzde 24 artış kaydeden hisse senedi 4,20 TL’ye ulaştı.

3. DENGE Yüzde 21 Kazandırdı – Denge Holding (DENGE)

Geride kalan haftada DENGE hisseleri yüzde 21 artış kaydetti ve en çok yükselenlerden oldu. Hisse senedi bu yükselişi sonrasında 5 TL seviyesindeydi.

4. METUR Yüzde 21 Kazandırdı – Metemtur Yatırım (METUR)

METUR hisseleri bu hafta yüzde 21 oranında yükseldi. Yükseliş ile beraber hisse senedinin değeri 17,79 TL seviyesine ulaştı.

5. MEGAP Yüzde 20 Kazandırdı – Mega Polietilen (MEGAP)

Borsada bu haftanın en çok yükselen hisse senetleri arasında MEGAP da kendisine yer buldu. Haftalık bazda yüzde 20 artış kaydeden hisse senedi 9,60 TL’ye ulaştı.

Haftanın En Çok Kaybettiren Borsa Hisseleri

Bu hafta borsada en çok düşüş yaşayan hisse senetleri PRZMA, BRKO ve AKENR oldu.

1. PRZMA Yüzde 31 Kaybettirdi – Prizma Pres (PRZMA)

PRZMA haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada kayıpların arttığı haftada en çok düşen hisse senedi PRZMA oldu. Hisse senedi hafta boyunca kaybını yüzde 31’e taşıdı ve 32,92 TL seviyesine geriledi.

2. BRKO Yüzde 21 Kaybettirdi – Birko Mensucat (BRKO)

BRKO hisseleri bu hafta kaybını yüzde 21’e taşıdı ve en çok düşen hisse senetlerinden oldu. Bu düşüş sonrası hisse senedi 8,99 TL seviyesine geriledi.

3. AKENR Yüzde 14 Kaybettirdi – Ak Enerji (AKENR)

Borsada yatırımcıların en çok kayıp yaşadığı hisse senetlerinden biri AKENR oldu. Haftalık bazda yüzde 14 kayıp yaşayan hisse senedi 15,27 TL seviyesindeydi.

4. ZEDUR Yüzde 12 Kaybettirdi – Zedur Enerji (ZEDUR)

ZEDUR kayıp serisini ikinci haftasına taşıdı. Sert düşüşünü sürdüren  hisse senedi bu hafta yüzde 12 kayıp yaşadı ve 11,70 TL’ye kadar geriledi.

5. ORMA Yüzde 12 Kaybettirdi – Oma Orman Mahsülleri (ORMA)

Bu hafta ORMA hisseleri kayıp serisini devam ettirdi. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 12 geriledi ve 256 TL seviyesinden işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın