Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (18-22 Aralık 2023)

Hafta içerisinde değişen borsa piyasaları ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren borsa hisseleri sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (18-22 Aralık 2023)
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa son haftalardaki karışık seyrini, bu hafta kayıplarını artırarak sürdürdü. BIST 100 endeksi haftalık bazda yüzde 5’ten fazla değer kaybı yaşadı ve 7557 puan seviyesine geriledi. Endeks haftaya 7957 puan seviyesinden giriş yapmıştı.

8000 puan üzerinde kalıcılık sağlayamayan BIST 100’de satışlar arttı. Düşüş Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nı (TCMB) faiz kararını açıkladığı haftada gerçekleşti. TCMB bu hafta 250 baz puan artırım yaptı ve politika faizini yüzde 42,5 seviyesine çıkardı.

BIST 100 haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada bu hafta yeni halka arz olan hisselerde de büyük düşüşler gözlemlendi. Bu gelişmeler ışığında borsada haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren hisse senetleri şu şekilde oldu.

Haftanın En Çok Kazandıran Borsa Hisseleri

Borsada kayıpların arttığı haftada AEFES, AVTUR ve CCOLA en çok kazandıran hisse senetleri oldu.

1. AEFES Yüzde 13 Kazandırdı – Anadolu Efes (AFES)

AEFES haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada kayıpların yaşandığı haftada en çok kazanç sağlayan hisse senedi AEFES oldu. Hafta içinde yüzde 13 getiri sağlayan hisse senedinin değeri 134,5 TL’ye ulaştı. Bu aynı zamanda hisse senedi için rekor seviye oldu.

GCM Yatırım Banner

2. AVTUR Yüzde 12 Kazandırdı  – Avrasya Petrol (AVTUR)

Bu hafta borsada en çok yükselen hisse senetlerinden biri AVTUR oldu. Güçlü bir toparlanma yaşayan hisse senedi hafta kapanışında 9,4 TL seviyesindeydi. Hisse senedinin haftalık kazancı yüzde 12’ye ulaştı.

3. CCOLA Yüzde 7 Kazandırdı – Coca Cola İçecek (CCOLA)

CCOLA hisseleri geride kalan haftada yüzde 7 yükseliş kaydetti. Hisse senedi kazanç serisini dördüncü haftasına taşıdı ve 501 TL’ye yükseldi.

4. AKCNS Yüzde 3 Kazandırdı – Akçansa Çimento (AKCNS)

Geride kalan haftada AKCNS hisseleri yüzde 3 yükseliş kaydetti. Haftalar süren düşüş trendi sonrası toparlanan hisse senedi 132,7 TL seviyesindeydi.

5.  DOCO Yüzde 3 Kazandırdı – DO&CO AG (DOCO)

Bu hafta borsada yükseliş yaşayan bir diğer hisse senedi DOCO oldu. Haftalık bazda yüzde 3 yükselen hisse senedi 4360 TL’ye ulaştı.

Haftanın En Çok Kaybettiren Borsa Hisseleri

Bu haftada borsada GUBRF, DYOBY, CEMAS ve EDIP en çok düşüş yaşayan hisse senetleriydi.

1. GUBRF Yüzde 40 Kaybettirdi – Gübretaş (GUBRF)

GUBRF haftalık hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Geride kalan haftada borsada kayıplara öncülük eden hisse senedi GUBRF oldu. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 40’a yakın düşüş kaydetti ve 212,9 TL seviyesine indi.

2. DYOBY Yüzde 33 Kaybettirdi – DYO Boya (DYOBY)

Aralık ayının üçüncü haftasında borsada en çok düşüş yaşayan ikinci hisse senedi DYOBY oldu. Hisse senedi haftalık bazda yüzde 33 kayıp yaşadı ve 25,5 TL seviyesine geriledi.

3. CEMAS Yüzde 30 Kaybettirdi – Çemaş (CEMAS)

Borsada kayıpları ile öne çıkan hisse senetlerinden bir diğeri CEMAS oldu. Haftalık bazda yüzde 30 düşüş gören hisse senedinin değeri 4,08 TL seviyesindeydi.

4. EDIP Yüzde 24 Kaybettirdi – Edip Gayrimenkul (EDIP)

EDIP hisseleri hafta içerisinde yüzde 24 kayıp yaşadı. Bu düşüş sonrası hisse senedinin değeri 15,37 TL’ye geriledi.

5. EGEEN Yüzde 18 Kaybettirdi – Ege Endüstri (EGEEN)

Hafta içerisinde borsada en çok kayıp yaşayan hisse senetleri arasında EGEEN de kendisine yer buldu. Haftalık bazda yüzde 18 düşen hisse senedi 11.117 TL seviyesindeydi.

6. BFREN Yüzde 18 Kaybettirdi – Bosch Fren (BFREN)

Borsada en çok kayıp yaşayan hisse senetlerinden birisi BFREN oldu. Hisse senedi haftalık bazdaki kaybını yüzde 18’e taşıdı ve 10.650 TL’ye geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.