Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güney Kore Merkez Bankası Dijital Para Testlerine Başlıyor

Kore Bankası, Uluslararası Ödemeler Bankası ile ortaklaşa toptan bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) testine başlamayı planlıyor.
Güney Kore Merkez Bankası Dijital Para Testlerine Başlıyor
HABER GİRİŞ

Kore Bankası (BoK), Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ve diğer kurumlarla ortaklaşa bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) testine başlamayı planlıyor. Güney Kore Merkez Bankası, toptan CBDC’ler üzerine inşa edilecek gelecekteki bir para sisteminin fizibilitesine odaklanan deneyin ayrıntılarını açıkladı .

Pilot çalışma , toptan bir CBDC’nin ticari banka tokenize mevduatları için bir takas varlığı olarak kullanılıp kullanılamayacağını test edecek. Plan aynı zamanda tokenize mevduatların programlanabilirliğini de deneyecek.

Girişim, BIS araştırmacılarının Güney Kore merkez bankasıyla ortaklık kurmasını ve gözetimin Güney Kore mali düzenleyicileri, Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ve Finansal Denetleme Hizmeti (FSS) tarafından sağlanmasını içerecek.

FSS Birinci Başkan Yardımcısı Lee Myung-soon, “BoK, CBDC’lerle ilgili teknolojik araştırmaları ısrarla takip ediyor. Geçmişteki başarılara dayanan bu test, gelecekteki para sistemi için bir prototip oluşturmaya yönelik önemli bir adımı temsil ediyor.” açıklamasında bulundu.

Güney Kore’de halihazırda perakende CBDC denemeleri gerçekleştirildi ancak Kore ödeme ortamının verimliliği nedeniyle perakende bunun şu anda gerekli olmadığına karar verilmişti. Kore Bankası Başkan Yardımcısı Bae Joon, “Kore’de CBDC çıkarmaya acil bir ihtiyaç olmasa da, gelecekte potansiyel olarak tanıtılmasına hazırlıklı olmamız için güçlü bir neden olduğuna inanıyoruz.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Toptan ve perakende CBDC’ler arasındaki fark, hedef kitleleri ve kullanım durumlarıdır. Toptan CBDC’ler finansal kurumlara hizmet ederken perakende CBDC’ler genel halka açık olmaktadır. Duyuru, Euro Bölgesi merkez bankalarının CBDC testlerine başlayacağı planlarının ortaya çıkmasını takip ediyor.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Villeroy de Galhau, Euro Bölgesi merkez bankalarının CBDC için gelecek haftalarda testler yapacağının bilgisini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.