Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Merkez Bankaları CBDC Testlerine Hazırlanıyor

Fransa Merkez Bankası Başkanı Villeroy de Galhau, Euro Bölgesi merkez bankalarının CBDC için önümüzdeki haftalarda testler yapacağını söyledi.
Euro Bölgesi Merkez Bankaları CBDC Testlerine Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, Euro Bölgesi merkez bankalarının, finansal kurumların menkul kıymetler ve döviz işlemlerini nasıl çözeceklerine dair yenilik arayışında olduklarını ve önümüzdeki haftalarda toptan bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için planlar hazırlayacaklarını söyledi.

Toptan satış planları, dijital euronun sıradan vatandaşlar tarafından kullanılmasına yönelik çok daha tartışmalı bir plandan daha hızlı ilerliyor gibi görünüyor. Yasa yapıcılar mahremiyet ve ticari bankalar üzerindeki etkisi konusunda çok sayıda endişeyi dile getirdi.

François Villeroy de Galhau, Paris’teki bir etkinlikte, “Eurosystem, ilk tür tokenize CBDC’nin ihracını da içeren, merkez bankası parasının ödenmesi için yeni teknolojileri keşfetmeye başladı. Uygunluk kriterleri ve ilgi çağrısı önümüzdeki haftalarda yayınlanacak ve gerçek işlemlerle yapılan denemeler de dahil olmak üzere gelecek yıl boyunca deneyler gerçekleştirilecek.” açıklamasında bulundu.

Villeroy de Galhau, akıllı sözleşmelerle çalışan izinli bir ağın, merkez bankalarının ekonomiye para arzını yönetmeye devam etmelerine olanak tanıyacağını, bunun da merkez bankacılarının enflasyonu ve finansal istikrarı yönetme görevlerinin merkezi olarak gördüğü bir şey olduğunu söyledi.

Merkez bankasının alternatif protokoller ve blockchain’lerin yanı sıra kendi tescilli Menkul Kıymet Mutabakat Sistemi DL3S için Dağıtılmış Defter’i araştıracağını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Toptan CBDC planları, Avrupa Merkez Bankası tarafından bu yılın başlarında düzenlenen bir dizi sektör toplantısında zaten kamuoyuna duyuruldu. Planlar, milletvekillerinin şu anda önemli siyasi muhalefeti artıran mevzuatla boğuştuğu perakende fikrinden daha hızlı ilerliyor gibi görünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.