Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIS Şefi: Ülkeler CBDC’ler için Yasal Düzenlemeler Yapmalı

Uluslararası Ödemeler Bankası genel müdürü Agustin Carstens, merkez bankası para birimlerine ilişkin düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi.
BIS Şefi: Ülkeler CBDC’ler için Yasal Düzenlemeler Yapmalı
HABER GİRİŞ

Uluslararası Ödemeler Bankası genel müdürü Agustin Carstens, ülkelerin merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) dağıtımını destekleyen yasal çerçeveler oluşturması gerektiğini söyledi.

Carstens, kullanıcı gizliliğini ve merkez bankası dijital para birimleri ile diğer para türleri arasında seçim yapma özgürlüğünü sağlayan yasal çerçevelerin benimsemede kilit rol oynayacağını belirtti.

Yasal çerçevelerin CBDC’lerin dünya çapında geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasında önemli bir husus olmaya devam ettiğini vurgulayan Carstens, “En temelde, bir CBDC’nin meşruiyeti, merkez bankasının onu yayınlama konusundaki yasal yetkisinden kaynaklanacaktır. Bu yetkinin kanunlara sağlam bir şekilde dayandırılması gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Carstens, 2021’de yayınlanan bir IMF belgesine atıfta bulunarak, merkez bankalarının yüzde 80’e yakınının mevcut yasalarına göre ya dijital para birimi ihraç etmelerine izin verilmediğini hatırlattı.

BIS şefi ayrıca dünya merkez bankalarının yüzde 93’ünün çeşitli aşamalarda CBDC geliştirmeyle meşgul olduğunu gösteren bir çalışma olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu kurumların çoğunun aktif olarak dijital fiat biçimlerine yönelik kamu talebini karşılamaya çalıştığını göz önünde bulunduran BIS şefi, bunların konuşlandırılmasını engelleyen eski veya belirsiz yasal çerçevelerin kabul edilemez olduğunu söyledi.

BIS genel müdürü üç temel unsurun zorunlu olduğunu belirterek, CBDC kullanıcılarının ve verilerinin gizliliğinin, finansal sistemin bütünlüğünün ve insanların CBDC ile diğer para türleri arasında seçim yapma hakkının korunmasını gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın