Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mastercard, CBDC Geliştirmek için Ripple ile Ortaklık Kurdu

Ödeme platformu Mastercard, merkez bankası dijital para birimi geliştirmek için Ripple, Consensys ve Fireblocks gibi blockchain şirketleri ile ortaklık kurdu.
Mastercard, CBDC Geliştirmek için Ripple ile Ortaklık Kurdu
Yorum

Küresel ödemeler devi Mastercard, Ripple ve blockchain geliştirme şirketi Consensys dahil olmak üzere yeni ortaklarla bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) programını hayata geçiriyor.

Mastercard, programa katılmak için bir grup blockchain ve ödeme hizmetleri sağlayıcısını topladığını duyurdu. Şirketin dijital varlıklar ve blockchain başkanı Raj Dhamodharan yaptığı açıklamada, yeni CBDC programının alandaki kilit oyuncularla iş birliğini geliştirmek için tasarlandığını söyledi.

Dhamodharan, “Ödeme seçimine ve ödeme yapmanın farklı yollarında birlikte çalışabilirliğin gelişen bir ekonominin temel bir bileşeni olduğuna inanıyoruz” açıklamasında bulundu. Programın ortakları arasında Ripple, Consensys, Fireblocks ve tokenize edilmiş bir varlık hizmet sağlayıcısı olan Fluency yer alıyor.

Dhamodharan, yakın tarihli bir başka açıklamasında, bir hükümet bir CBDC inşa etmek istiyorsa, işletmeler ve tüketiciler için kullanımına sunulmasını istiyorsa, koruma ve mahremiyetin sağlanması gerektiğini söylemişti.

Mastercard, yeni program için planına dair fazla detay vermezken, ödeme devi, CBDC’lerin bir anda benimsenmemesi gerektiğini ve çalışmalarının merkez bankaların araştırmalarına faydalı olacağını belirtti. Bunun ekonomi için değerli olduğunun altını çizdi.

Şirket blockchain temelli teknolojilerle uzun zamandır ilgili. Eylül 2020’de merkez bankalarının kendi CBDC çalışmalarını değerlendirmesi için bir test platformu oluşturan Mastercard, Şubat 2021’de Bahamalar’da ön ödemeli kartlar çıkardı.

Ödeme devinin sektörde faaliyet gösteren pek çok şirketle ortak çalışmalar yürüttüğü ve NFT’lere ilgili olduğu biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%