Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mastercard, CBDC Geliştirmek için Ripple ile Ortaklık Kurdu

Ödeme platformu Mastercard, merkez bankası dijital para birimi geliştirmek için Ripple, Consensys ve Fireblocks gibi blockchain şirketleri ile ortaklık kurdu.
Mastercard, CBDC Geliştirmek için Ripple ile Ortaklık Kurdu
HABER GİRİŞ

Küresel ödemeler devi Mastercard, Ripple ve blockchain geliştirme şirketi Consensys dahil olmak üzere yeni ortaklarla bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) programını hayata geçiriyor.

Mastercard, programa katılmak için bir grup blockchain ve ödeme hizmetleri sağlayıcısını topladığını duyurdu. Şirketin dijital varlıklar ve blockchain başkanı Raj Dhamodharan yaptığı açıklamada, yeni CBDC programının alandaki kilit oyuncularla iş birliğini geliştirmek için tasarlandığını söyledi.

Dhamodharan, “Ödeme seçimine ve ödeme yapmanın farklı yollarında birlikte çalışabilirliğin gelişen bir ekonominin temel bir bileşeni olduğuna inanıyoruz” açıklamasında bulundu. Programın ortakları arasında Ripple, Consensys, Fireblocks ve tokenize edilmiş bir varlık hizmet sağlayıcısı olan Fluency yer alıyor.

Dhamodharan, yakın tarihli bir başka açıklamasında, bir hükümet bir CBDC inşa etmek istiyorsa, işletmeler ve tüketiciler için kullanımına sunulmasını istiyorsa, koruma ve mahremiyetin sağlanması gerektiğini söylemişti.

Mastercard, yeni program için planına dair fazla detay vermezken, ödeme devi, CBDC’lerin bir anda benimsenmemesi gerektiğini ve çalışmalarının merkez bankaların araştırmalarına faydalı olacağını belirtti. Bunun ekonomi için değerli olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Şirket blockchain temelli teknolojilerle uzun zamandır ilgili. Eylül 2020’de merkez bankalarının kendi CBDC çalışmalarını değerlendirmesi için bir test platformu oluşturan Mastercard, Şubat 2021’de Bahamalar’da ön ödemeli kartlar çıkardı.

Ödeme devinin sektörde faaliyet gösteren pek çok şirketle ortak çalışmalar yürüttüğü ve NFT’lere ilgili olduğu biliniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın