Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman’dan Savaş Uyarısı: Banka Avrupa’yı İşaret Etti

Yatırım bankası Goldman Sachs, İsrail-Hamas arasındaki gerilimin, Avrupa ekonomisi üzerinde büyük etkiler yaratabileceğini belirtti.
Goldman’dan Savaş Uyarısı: Banka Avrupa’yı İşaret Etti
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs’a göre, enerji fiyatlarındaki baskılar kontrol altına alınmadıkça İsrail-Hamas savaşının Euro Bölgesi’ndeki ekonomik büyüme ve enflasyon üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Bankanın Avrupa Ekonomi Analisti Katya Vashkinskaya, devam eden düşmanlıkların düşük bölgesel ticaret, sıkı finansal koşullar, yüksek enerji fiyatları ve düşük tüketici güveni yoluyla Avrupa ekonomilerini etkileyebileceğini vurguladı.

İktisatçılar arasında, İsrail Gazze’yi bombalamaya devam ederken İsrail ve Lübnan’ın füze alışverişinde bulunmasıyla, çatışmanın Orta Doğu’ya yayılabileceği ve bunun da derinleşen insani krize yol açabileceği yönündeki endişeler artıyor.

Vashkinskaya, Euro Bölgesi’nin GSYİH’nın yaklaşık yüzde 0,4′ünü İsrail ve komşularına ihraç ettiği, İngiltere’nin ise ticarete maruziyetinin daha az olduğu göz önüne alındığında kıtanın maruziyetinin sınırlı olduğunu vurguladı.

Daha sıkı finansal koşulların büyüme üzerinde baskı oluşturabileceğini ve hem Euro Bölgesi hem de Birleşik Krallık’ta yüksek faiz oranlarının ekonomik aktivite üzerindeki mevcut engeli daha da kötüleştirebileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Analist, gerilimlerin Avrupa ekonomisine yayılmasının en önemli ve potansiyel olarak etkili yolunun petrol ve gaz piyasaları olduğunu söyledi. Mevcut çatışmanın başlamasından bu yana, emtia piyasalarında volatilitenin arttığına dikkat çekti.

Goldman’ın emtia ekibi, petrol arz şokunun ciddiyetine bağlı olarak fiyatların taban çizgisinin yüzde 5 ila yüzde 20’den fazla artabileceği bir dizi aşağı yönlü senaryoyu değerlendirdi.

Vashkinskaya, gaz fiyatlarındaki gelişmelerin, İsrail gaz sahalarından küresel LNG ihracatındaki düşüşten kaynaklanan fiyat artışı ve mevcut gaz piyasasının olumsuz arz şoklarına daha az tepki vermesi nedeniyle daha ciddi bir zorluk yarattığına dikkat çekti.

Wall Street bankasına göre genel tüketici güveni, yayılma etkilerinin nihai potansiyel kanalıdır ve Vashkinskaya, Rusya’nın Mart 2022′de Ukrayna’yı işgalinin ardından Euro Bölgesi’nin önemli bir bozulma yaşadığını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın