Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs’tan TCMB Raporu: Faizde Yukarı Yönlü Riskler Var

TCMB’nin geçtiğimiz gün almış olduğu faiz kararının ardından Goldman Sachs analistleri yukarı yönlü riskler olduğu uyarısında bulundu.
Goldman Sachs’tan TCMB Raporu: Faizde Yukarı Yönlü Riskler Var
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın almış olduğu faiz kararının ardından değerlendirmede bulundu. TCMB dün gerçekleştirdiği toplantıda 500 baz puanlık artış ile faiz oranını yüzde 30 seviyesine çıkardı.

Bankanın analistleri, TCMB’nin kararına ilişkin değerlendirmesinde, daha önceki yüzde 40 nihai faiz tahminine atıfta bulunarak, yukarı yönlü riskler olduğunu kaydetti. Goldman Sachs analistleri enflasyonun yıl sonunda yüzde 70’e çıkacağı tahmininde bulundu.

Raporda, TCMB bir haftalık repo faizinin enflasyonu hedeflemede daha önemli bir enstrüman haline geldiğine vurgu yapıldı. Banka TCMB’nin yılın geri kalanında somut faiz artışları yapmaya devam edeceğini belirtti.

Dün TCMB’nin para politikası metninde aylık enflasyona dair düşüş beklentisine yer verilirken görünümde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkılaştırma politikasının devam edeceği vurgulandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından son yayımlanan rapora göre Ağustos ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 60’a yaklaştı. Aylık bazdaki artış ise yüzde 9,09 olarak gerçekleşmişti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.