Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜİK: Enflasyon Ağustos’ta Yüzde 60’a Yaklaştı

ENAG’ın yüzde 130’a yaklaşan TÜFE oranından sonra TÜİK’in resmi enflasyon verisinde ılımlı yükseliş Ağustos ayında da kayda geçmeye devam etti.
TÜİK: Enflasyon Ağustos’ta Yüzde 60’a Yaklaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) bugün açıkladığı Ağustos ayı enflasyon hesabının ardından Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini yayımladı. ENAG hesaplamalarına göre yüzde 100’ün altına inmeyen yıllık enflasyon, TÜİK verilerinde ılımlı yükselişini sürdürdü.

TÜİK verilerine göre Ağustos 2023 döneminde enflasyon aylık bazda yüzde 9,09, yıllık bazda yüzde 58,94 artış kaydetti.

Bir önceki yılın Aralık ayına göre ise artış yüzde 43,06, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 56,28 oldu.

ENAG hesaplamalarına göre Ağustos enflasyonu aylık yüzde 8,59, yıllık yüzde 128,05 artışla kayda geçti.

TÜİK’in geçen ayki verilerinde enflasyon Temmuz ayında yıllık olarak yüzde 47,83, aylık yüzde 9,49 oranında artış yaşamıştı.

TÜİK Ağustos Enflasyon
Kaynak: TÜİK

Otelde Fiyatlar Arttı Konutta Düştü

TÜİK verilerine göre Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre en çok fiyat artışı yüzde 89,31 ile lokanta ve otellerde oldu. Söz konusu karşılaştırmada en az artış ise yüzde 24,97 ile konutta gerçekleşti.

Aylık bazda en az artış yüzde 3,11 ile eğitimde görülürken en yüksek artışın olduğu ana grup yüzde 16,61 ile ulaştırma kayda geçti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu