Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ENAG Açıkladı: Zamlı Enflasyon Ağustos’ta da Kendini Gösterdi

ENAG verilerine göre Temmuz ayında başlayan zam yağmuruyla körüklenen enflasyon ateşi Ağustos ayında katlanarak arttı. Detaylar haberde…
ENAG Açıkladı: Zamlı Enflasyon Ağustos’ta da Kendini Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıklayacağı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinden önce kendi hesaplamalarını duyurdu. ENAG hesaplamalarına göre yüzde 100’ün altına inmeyen yıllık enflasyon, Ağustos ayında da yüksek seyretti.

ENAG’ın hesaplamalarına göre Ağustos 2023 döneminde enflasyon aylık bazda yüzde 8,59, yıllık bazda yüzde 128,05 yükseldi.

Ocak-Temmuz 2023 dönemi enflasyonu ise yüzde 83,96 olarak açıklandı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), geçen gün paylaştığı verilerde İstanbul’da yıllık enflasyonun Ağustos’ta yüzde 74,17 olduğunu duyurmuştu.

ENAG’ın geçen ayki verilerinde vergi zammı yağmuruyla enflasyon daha da körüklenmiş, zamlı enflasyon Temmuz’da aylık bazda yüzde 13,18, yıllık bazda yüzde 122,88 olmuştu.

GCM Yatırım Banner

Ocak-Temmuz 2023 dönemi enflasyonu ise yüzde 69,21 olarak kayda geçmişti.

TÜİK ise Temmuz’da aylık enflasyonun yüzde 9,49, yıllık enflasyonun yüzde 47,83 olduğu hesabını yapmıştı.


Yılın sekizinci ayında da yüzde 120’lerin üzerinde kalmaya devam eden enflasyon verisinde öne çıkan aylık artışlarda en yüksek oran sağlık harcamalarında kayda geçti.

İlaç kurundaki güncelleme enflasyona olumsuz yansıdı. Vatandaşlar Ağustos ayında en çok yüzde 26,12 artışla sağlık kalemine zamlı ödeme yaptı.

Ağustos ayında en az aylık artış ise yüzde 3,08 oranıyla giyim ve ayakkabı kaleminde oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın