Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs, ABD’nin İkinci Çeyrek Büyüme Beklentisini Düşürdü

Yatırım bankası ABD'nin ikinci çeyrek tahmininde yüzde1.2'lik bir düşüş gerçekleştirdi. Detaylar haberde...
Goldman Sachs, ABD’nin İkinci Çeyrek Büyüme Beklentisini Düşürdü
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, küresel resesyon endişelerinin ortasında, ABD’nin büyüme tahminlerini düşürdüğünü duyurdu. Banka ikinci çeyrek için daha düşük bir büyüme bekliyor.

Nisan-Haziran döneminde gayri safi yurtiçi hasıla tahmini yüzde 1.9’dan yüzde 0.7’ye düşürüldü. İkinci çeyrek tahminine dair bu düşüş, ekonominin durgunluk dönemine girdiğinin bir işareti olarak görülebilir.

Enflasyon ve COVID Vurgusu

Goldman’ın tahminde yaptığı değişiklik, ABD ticaret açığının Mayıs ayında 85,5 milyar dolar ile beş ayın en düşük seviyesine gelmesinin ardından gerçekleşti. Rakam, ülke bir Covid dalgalanmasının getirdiği kilitlenmelerle boğuştuğu için Çin ile olan açıktaki 2,8 milyar dolarlık düşüşten etkilendi.

Banka bir müşteri notunda, “Mayıs ticaret raporunun ayrıntıları önceki varsayımlarımızdan daha zayıftı ve şimdi reel mal ithalatının Haziran ayına kadar yüksek kalmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fed yetkilileri, Haziran ayı tutanaklarına göre, enflasyonu kontrol etmeyi amaçlayan daha sıkı politikaya rağmen ekonominin durgunluğu atlatabileceğine dair iyimserliklerini dile getirdiler. Merkez bankası, bu yıl gösterge oranlarını 1,5 puan artırdı ve büyümeyi engellemeden kısıtlayıcı bir orana devam etmeyi hedefliyor.

GCM Yatırım Banner

Resesyon Beklentileri Artıyor

Wells Fargo ekonomistleri ise daha agresif Fed politikasının, 2023′ün ortalarına kadar süreceğini düşünüyor. Ilımlı bir resesyon için zaman çizelgesini hızlandırmasını beklediklerini ifade ettiler.

Firma, “2023 yılına kadar olan görünümümüz, kalıcı enflasyon ve Fed’in giderek daha agresif politika tepkisi altında ne kadar güçlü işgücü piyasasının ve bol nakit desteğinin aşındığına bağlı olarak gelişti. Enflasyon ne zaman zirve yaparsa yapsın dayanma gücünden daha az önemli. Resesyona giden yol, ABD ve Euro Bölgesi için yörüngesini keskinleştirmiş görünüyor.” notunu düştü.

ABD’de enflasyon Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 8,6 olarak açıklandı. Böylece 1982’den bu yana en yüksek enflasyon rakamı yinelenmiş oldu. Haziran ayındaki enflasyon beklentileri ise yüzde 8,7 seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.