Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Haziran Tutanakları Açıklandı: Faiz Artırımları Sürmeli

FED'in Haziran ayı toplantısına dair tutanaklar açıklandı. Toplantıda FED üyeleri agresif faiz artırımlarının devamını savundu. Ayrıntılar haberde...
FED Haziran Tutanakları Açıklandı: Faiz Artırımları Sürmeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerikan Merkez Bankası (FED) tarafından 14-15 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen toplantıya dair tutanaklar paylaşıldı.

Tutanaklarda yer alan ifadelere göre FED yetkilileri, Temmuz ayında yapılacak toplantı sonrasında faiz artırımının devamından yana görüş bildirdi. Yetkililer yüksek olasılıkla 50 baz puan ya da 75 baz puanlık faiz artırımı yapılmasını bekliyor.

FED yetkililerinin büyük bölümü Haziran ayında gerçekleştirilen 75 baz puanlık faiz artırımını desteklediğini belirtti. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay yapılan toplantıda, 75 baz puan ile 1994 yılından bu yana en agresif faiz artırımı gerçekleştirilmişti.

Enflasyonda Kalıcılık Uyarısı

Katılımcıların büyük bölümü FED’in kararlılığının kamuoyu tarafından sorgulanması halinde, yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesi yönünde ciddi risk bulunduğunu ifade etti.

Toplantıdaki katılımcılar yüksek enflasyona karşı sınırlayıcı faiz oranlarının gerekliliğine atıfta bulundu. Enflasyonun devamı halinde sınırlayıcı duruşun gerekebileceği konusunda hemfikir oldular.

GCM Yatırım Banner

FED yetkililerinin çoğu büyümeye yönelik aşağı yönlü riskler gördüğünü belirtti. Faiz artırımlarının öngörülenden daha büyük bir etki yapması da bu riskler arasında yer aldı.

Faiz Artırımları Etkisini Gösteriyor

Yetkililer FED’in gösterge fon oranını yüzde 1,5-1,75 aralığına getiren politika hamlelerinin şimdiden sonuç verdiğini, finansal koşulları sıkılaştırdığını ve piyasaya dayalı bazı enflasyon önlemlerini düşürdüğünü kaydetti.

Enflasyona endeksli devlet tahvillerini hazine ile karşılaştıran bu tür iki önlem, 2021 sonbaharından bu yana en düşük seviyelerine taşındı.

Yetkililer, fon oranını bu yıl yüzde 3,4′e çıkaracak bir dizi artışa işaret ettiler. Bu da uzun vadeli nötr faiz olan yüzde 2,5′in üzerinde bir oranı işaret ediyor. Vadeli işlem piyasaları, FED’in 2023 yazından itibaren oranları düşürmeye başlaması ihtimalini fiyatlıyor.

ABD’de enflasyon Haziran ayında yıllık bazda yüzde 8,6 olarak açıklanmıştı. Bu oran enflasyonda son 40 yılın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçmişti. ABD’de Temmuz ayı enflasyon verileri 13 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak.

Beklentiler enflasyonun yıllık bazda yüzde 8,7 geleceği yönünde. FED’in bir sonraki toplantısı ise 26-27 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın