Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Glassnode Açıkladı: Şanghay Yükseltmesi Ethereum Fiyatını Etkiler mi?

Analitik şirketi Glassnode, Şanghay yükseltmesi ile serbest kalacak Ethereum arzına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Glassnode Açıkladı: Şanghay Yükseltmesi Ethereum Fiyatını Etkiler mi?
HABER GİRİŞ

Ethereum ağı için bugün önemli bir yükseltme hayata geçirilecek. Şanghay yükseltmesi ile Beacon Chain üzerinde stake edilmiş 18.1 ETH’nin kilidi açılacak. Bu işlem sonrası yatırımcılar arasında ETH’de düşüş yaşanacağına dair beklentiler arttı.

Kripto analitik firması Glassnode ise 100.000 ETH stake ödülü ve stake edilmiş 70.000 ETH’nin serbest kalacağını bildirdi. Glassnode, yalnızca 253 mevduat sahibinin hisselerinden çıkmak için beklediğini ve ETH arzının piyasada düşüş etkisi yaratmasını önlemek için birkaç mekanizmanın yürürlükte olduğunu açıklayarak tahminini destekledi.

Stake edilen ETH miktarları
Kaynak: Glassnode

Çıkan 253 mevduat sahibi toplam 1.229 doğrulayıcıya sahipken, Glassnode hard fork’un ETH’nin fiyat hareketi üzerinde dramatik bir etkiye sahip olmayacağını belirtiyor. Maksimum ödül ve hisse miktarının çekildiği ve satıldığı aşırı durumda bile, satış tarafı hacmi hala haftalık ortalama borsa girişi hacmi aralığında kalıyor.

Firma, “Bu nedenle, en aşırı durumun bile ETH fiyatı üzerinde kabul edilebilir bir etkiye sahip olacağı sonucuna vardık” notunu düşü. Glassnode tarafından paylaşılan veriler, mevcut 253 mevduat sahibinin yalnızca yüzde 22’sinin şu anda kârda olduğunu ortaya çıkardı.

Glassnode , Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından staking hizmetlerinin yasallığına itiraz edildikten sonra Kraken borsasından büyük miktarda Ether çekilmesini bekliyor. Firma tüm stake edilen ETH genelinde ortalama depozito fiyatının, net gerçekleşmemiş kayba eşit olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

BofA’dan Şanghay Değerlendirmesi

Ethereum’un yaklaşmakta olan Şanghay yükseltmesine ilişkin bir diğer değerlendirme ise Bank of Amerika (BofA) tarafından yapıldı.

Bank of America araştırma raporunda, Ethereum’un akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalarla uyumlu blockchain işletim sistemleri fikrini ilk kez ortaya koyduğunu, ancak platformun bu ilk hamle avantajından yararlanmasına rağmen sınırlı iş hacminden muzdarip olduğunu belirtti.

Analistler Alkesh Shah ve Andrew Moss, Şanghay yükseltmesinin ölçeklenebilirliği ele almadığını, ancak gelecekteki yükseltmeler için bir öncü görevi görerek ileriye doğru küçük bir adım sağladığını yazdı. Banka, Ethereum’un kısa vadede iş hacmini artıramamasının ve alternatif blok zincirlerinden artan rekabetin benimsenmesini ve kullanımını kısıtlayacağını belirtiyor.

Raporda, Ethereum’un uzun vadeli uygulanabilirliğinin geliştirme yol haritasının yürütülmesine bağlı olduğu kaydedildi. Banka, azalan likidite, türev faaliyeti nedeniyle yükseltme sonrasında Ethereum’un volatilitesinin artmasını bekliyor.

Şanghay yükseltmesinin bugün gece yarısı etkinleştirilmesi planlanıyor. Ethereum yazım itibarıyla 1.870 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.