Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gelirini Beyan Etmeyen Mükellefler için Ceza Öncesi Son Şans!

Kira, ücret ve değer artış kazancı gibi gelirlerini beyan etmeyen yüz binlerce mükellef ceza uygulanmadan önce "pişmanlık" hükmünden yararlanabilecek.
Gelirini Beyan Etmeyen Mükellefler için Ceza Öncesi Son Şans!
HABER GİRİŞ

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan (GİB) edinilen bilgiye göre kira, ücret ve değer artış kazancı gibi gelirlerini beyan etmeyen yüz binlerce mükellef için “pişmanlık” hükmünden yararlanıp vergi borçlarını ödeme imkanı bulunuyor.

Pişmanlıkla beyanname verildiğinde, vergi cezası kesilmeden vergiler ödenebilecek. Bu aşama ceza verilmesi öncesi son şans olarak görülüyor. GİB, söz konusu mükelleflerin vergi dairelerine bildirilmesine ilişkin çalışmalara başladı ve kısa süre içinde bu bildirimlerin yapılması bekleniyor.

Beyannameler Hazır Beyan Sistemi üzerinden verilebiliyor ve vergi de yine bu sistem üzerinden banka kartı ya da kredi kartı ile çevrim içi ödenebiliyor. Vergi dairesinin yazısı üzerine beyanname verilmesi durumunda ise bu vergiler cezalı ödeniyor.

2023’te elde edilen gelirlere ilişkin 1 Mart’ta başlayan gelir vergisi beyan dönemi 5 Nisan’da sona erdi. Bu dönemde kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlardan gelir elde eden 1 milyon 811 bin mükellef beyanname verirken, beyannamelerle 399,2 milyar lira matrah ve 126,9 milyar lira vergi beyan edildi.

Verilere göre geçen yıla oranla beyanname sayısında yüzde 27, matrah miktarında yüzde 107 ve hesaplanan vergide yüzde 101 artış gerçekleşti. Başkanlık, kira ve ücret gibi gelirleri için beyanname veren mükelleflere SMS göndererek teşekkür etti.

GCM Yatırım Banner

Araştırmalar sonucunda kiraya verdiği konutlar aracılığıyla gelir elde etmesine rağmen beyanname vermeyen 362 bin mükellef tespit edildi. Bu kişiler ceza işlemler öncesinde pişmanlıkla ödeme yapabilecek. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın