Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Geçmişe Damgasını Vuran Unutulmuş 10 Süper Araba Modeli

Bazı süper otomobiller hiçbir zaman eskimez ve değerini daha da artırır. Listemizde yer alan süper araba modelleri de bunlar arasında yer alıyor!
Geçmişe Damgasını Vuran Unutulmuş 10 Süper Araba Modeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Süper arabalar otomotiv teknolojisinin doruk noktalarıdır. İnanılması zor şekilde hızlı ve pahalı olan bu otomobiller, hayallerin ötesinde en çok arzulanan modelleri temsil eder. Ancak süper arabalar için hızdan ve etkileyici görünümden daha da fazlası vardır. Süper araba dünyasında belirli bir hiyerarşi bulunmaktadır. Konu performanslara geldiğinde seçilmiş bir grup otomotiv üreticisi kontrolü eline alıyor gibi görünmektedir. Ferrari’ler, Lamborghini’ler ve McLaren’ler gibi dünyanın en seçkin otomobilleri şüphesiz ki özellikleri ve tarz dış hatlarıyla bu süper araba markalarından bazılarıdır. Peki ya Acura, Aston Martin ve Jaguar? Belki bu markalar süper araba olmayabilir. Görünüşleriyle, hızlarıyla ve yol tutuşlarıyla oldukça iyi bir kombinasyon oluşturmalarına rağmen, bu rüya makinelerin bazıları tarihe karışmak zorunda kalmıştır.

Bugatti Veyron ya da Porsche 959 gibi efsanevi otomobillerin her biri, daima bugüne kadar ki “en iyi” yazı başlıklarının konusu olmuştur. Ancak otomotiv tarihi; bir an için performansları doruk noktasına ulaşan, sonrasında hızlı bir şekilde bilinmezlik içerisine düşen arabalarla doludur. Zamanlama hatasının, olanak yetersizliğinin ya da uygun süper araba tanımının eksikliğinden kaynaklanmış olsun ya da olmasın, bu otomobiller zamanla unutulmaya yüz tutmuştur. Hatta iddiamız odur ki var olan bu otomobillerin piyasadaki yerinden birçok insanın haberi bile yoktur. Hazırsanız, bu araçları birlikte inceleyelim…

Huzurlarınızda geçmişe damgasını vuran, bugün yüzüne dahi bakılmayan süper arabalar:

10 2009-2012 Aston Martin One-77

2009-2012 Aston Martin One-77Aston Martin, ürettiği bazı modellerle dünyanın en iyi markalarından biri olarak ünlenmiştir. Ancak prestijli marka, One-77 modelini piyasaya sürene kadar süper araba piyasasında rekabet içerisinde olmamıştır. Karbon fiber ve alüminyum konstrüksiyon ile tam anlamıyla egzotik ve modern bir araç olan One-77 modeli, 750 beygir gücü üreten 7.3 litrelik V12 motor ile güçlendirilmiş olup, 0’dan 100 kilometrelik hıza 3.7 saniyede ulaşabilmekteydi. Sadece 77 adet üretilen bu sınırlı sayıdaki otomobilin değeri 1.4 milyon dolardır. Tabi ki bunun Avrupa satış bedeli olduğunu hatırlatmakta fayda var.

9 Noble M600

Noble M600Teknoloji geliştikçe, insanların süper otomobillere karşı olan beklentileri de artmaktadır. Ancak küçük bir grup için aşırı teknoloji kötü bir özellik olabilmektedir. Noble M600 modeli, bu türden insanlara hitap etmekteydi. Yasal olan zorunlu güvenlik ve teknolojik gereksinimlere sahip Noble, hız adına kilitlenme önleyici fren ve çekiş kontrolü gibi modern özelliklerini feda etmek zorunda kalmıştı. Oturaklı bir V8 motoru ile hayatına başlayan Noble, daha sonra iki turbo ve ayarlanabilir 650 beygir gücüyle dikkat çekmişti. Bu motor sayesinde Noble M600, 0’dan 100 kilometrelik hıza sadece 3 saniyede ulaşabilmekteydi. Maksimum 362 kilometrelik hıza ulaşabilen araç, sanırım herkesin beğenisine hitap etmişti. Noble bilinmemiş bir marka olsa da bu modeli piyasada ses getirmeye fazlasıyla yeterlidir.

GCM Yatırım Banner

8 1999 Mercedes-Benz SL 73 AMG

1999 Mercedes-Benz SL 73 AMGSL 73 AMG, ortalama 1989-2001 SL Sınıfı otomobilleri andırıyor olsa da benzerlikleri sadece bununla sınırlıdır. Mercedes 1993 yılında S600 modelini üretebilmek için araca 6.0 litrelik V12 motor eklemiştir. Bu güçlü motor sayesinde araç, 0’dan 100 kilometrelik hıza 5.9 saniyede ulaşabilmektedir. 1999 yılında Mercedes’in modifiye kolu olan AMG, otomobile 525 beygir gücü üretebilen 7.3 litreden daha geniş bir V12 motor eklemiş ve SL 73 modelini oluşturmuştur. Laborghini Diablo gibi muhteşem bir görünüme sahip  olmasa da SL 73 modeli, 0-100 arasına 4.8 saniyede ulaşabilmekteydi ve saatte 250 kilometrelik hız sınırına sahipti. Otomobil Tüm Zamanların En Hızlı 10 Mercedes’i arasında yer almasa da performansı taktire şayandır.

7 1992-94 Jaguar XJ220

1992-94 Jaguar XJ220Jaguar XJ220 modeli uzun süre boyunca çok kötü bir üne sahip olmuştur; ancak bu, Jaguar gibi bir otomobil için bitiş anlamına gelemez. 1988 yılındaki İngiliz Motor Fuarı’nda Jaguar; teknolojik özellikler ile dolu, dört çekişli, 6.2 litrelik v12 ortadan motorlu, saatte 354 kilometrelik hıza ulaşabilen görkemli bir prototipi tanıttı. Aksiliklerden dolayı bu otomobilin piyasaya çıkması uzun yıllar almıştı. Bu nedenle müşteriler var olmayan bir otomobile ödeme yaptıkları için Jaguar firmasına dava açtı ve bir süre sonra 1992 yılında Jaguar, arkadan çekişli twin-turbo V6 motora sahip bir otomobil üretti. Bu araç kamuoyu tarafından bir felaket olarak tanımlandı. XJ220 modelinin üretiminin oldukça kötü olduğu düşünülse de bu araç tam bir modern süper arabaydı. Sıfırdan 100 kilometrelik hıza 3.5 saniyede çıkabiliyor ve saatte 343 kilometrelik hıza çıkabiliyordu. Ancak otomobilin kötü şöhreti bu aracın unutulmasına neden oldu.

YILLARIN ESKİTEMEDİĞİ EFSANE MARKA JAGUAR HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ 10 GERÇEK İÇİN TIKLAYINIZ.

6 BMW 850CSi

BMW 850CSiBMW’in 1989 ila 1999 yıllarındaki 8 Serisi zamanının en ileri teknolojisine sahip otomobillerinden bazıları olsalar da genellikle gezi arabaları olarak hatırlanmaktaydılar. Bu araç; 376 beygir gücü üreten 5.6 litrelik V12 motor ile güçlendirilmiş olup, ayrıca revize edilmiş bir süspansiyon ve aerodinamik kiti ile desteklenmişti. 0-100 kilometrelik hıza 6 saniyenin altında ulaşabilen bu otomobilin motoru, 1990’lı yıllarda bugüne kadar üretilmiş en iyi motorlardan biri olarak kabul görüyordu ve efsanevi McLaren F1 otomobili de test amaçlı olarak bu motoru kullanmıştır. Anlayacağınız bu BMW günümüzde unutulmuş olsa da geçmişe damga vurmayı başarmıştır.

5 Acura NSX

Acura NSXAcura NSX; görünüş olarak, performans açısından ve yapabilecekleri ile tam bir İtalyan süper arabası gibi görünmekteydi. NSX modeli, 1989 yılında Chicago Otomobil Fuarı’nda tanıtıldığında, otomotiv dünyasını şok etmişti. Etkileyici görünümü, 270 beygir gücü üreten V6 ortadan motoru ve mükemmel süspansiyonu ile Formula 1 efsanesi Ayrton Senna tarafından üretilen NSX modeli, ciddi süper araba adaylarından bir tanesiydi. Zamanına göre oldukça modern ve güçlü olan bu araç, büyük ölçüde değişime uğramadan 15 yıl boyunca Ferrari ve Lamborghini gibi lider firmalara kafa tutmuştur. Halen daha Honda tarafından üretilen NSX modeli, İtalyan şirketleri kadar itibara sahip değildir ve süper araba liginde hak ettiği saygıyı kazanamamıştır. Günümüzde NSX haklı bir şekilde bir efsanedir ve 2016 yılının en heyecan verici yeni otomobilleri arasında yer alan yeni nesil NSX modeli, orijinal versiyonunun yakalayamamış olduğu itibarı söküp alacak gibi görünüyor.

4 Cizeta V16T

Cizeta V16TCizeta, aslında bir disko efsanesi tarafından desteklenen tek süper araba şirketi olma özelliğini taşımaktadır. Cizeta V16T modeli, hayatına Cizeta-Moroder olarak başlamıştır; çünkü şirkete başlangıçta müzik prodüktörü Giorgio Moroder tarafından finansal destek sağlanmıştır. V16T modeli, Marcello Gandini’nin tasarlamış olduğu reddedilen Lamborghini Diablo modeli baz alınarak üretilmiştir ve 540 beygir gücüne sahiptir. Üretilen bu süper araba, ABD güvenlik ve emisyon standartlarından geçememiştir ve ABD’deki satışı iptal edilmiştir. Karlı Amerikan otomotiv piyasasını kaybeden bu aracın değeri 500 bin dolardı ve sadece 20 adet üretilmişti. Yine de Cizeta arzu edilen bir otomobil olarak akıllarda kalmıştır ve 2009 yılında ABD gümrüğü tarafından el konan yasadışı V16T otomobili, Porto Riko’dan ABD içlerine doğru kaçırılmıştır.

3 1989-1992 Vector W8

1989-1992 Vector W8Bir daha mı? Asla dedirten lüks arabalar arasında yer alan W8 modeli hayatına 1970’li yıllarda başladığında oldukça ses getirmişti. Gerald Wiegert adlı işadamı Avrupa’nın demode yarış arabalarına rakip olacak, en son uzay teknolojisi ile Amerikan beygir gücünü birleştirerek bir süper araba oluşturduğunu söylemişti.

Ortadan motorlu bu araba; twin-turbo Chevrolet V8 motoru ile güçlendirilmiş olup, alüminyum kasası karbon fiber ve kevlar alaşım ile kaplanmıştır. Düğmeleri, butonları; en üst hızdan yakıt basıncına kadar her şeyi gerçek zamanlı olarak gösteren bu araç, katot tüpü ve gösterge panelleri ile bir savaş uçağının iç tasarımına da sahipti. Üreticisi Wiegert’in yatırımcılar tarafından zimmetine para geçirdiği hakkındaki suçlamalarından dolayı mahkum edildiği için bu komplike ve pahalı aracın hikayesi de başlamadan bitmiş oldu. Sadece 22 adet üretilen bu süper arabanın 1992 yılındaki örneği, açık arttırmada 275 bin dolara satılmıştır.

2 1971-1992 DeTomaso Pantera

1971-1992 DeTomaso PanteraBir Amerikalı tarafından tasarlanan ve İtalya’da yapılan, Ford’un 351 Cleveland V8 motoru ile güçlendirilmiş DeTomaso Pantera ilk ve tek ortadan motorlu süper arabaydı. Pantera’nın motoru 310 beygir gücü üretirken; Ford performans parçalarının yaygınlığı, sahiplerinin kolayca kendi V8 motorlu araçlarını değiştirebilecekleri anlamı taşımaktaydı.

Ford 351 modelinin üretemini durdurdu ve 1974 yılında Pantera’ların ABD’ye ithalatı son bulmuş oldu. Bu da küçük İtalyan şirketinin neredeyse çöküşü anlamına geliyordu. Ancak bu durum, başarılı modeli yolundan çıkaramamıştır. DeTamaso, Avustralya’daki Ford fabrikasında üretilen 351 modellerini satın almayı başladı ve Avrupa’da Pantera satışlarına devam etti. Sonrasında bu süper araba, bombeli gövde kiti ile karaborsa ithalatçılar aracılığıyla 1980’lerin başında ABD’ye dönüş yaptı ve Lamborghini Countach haline dönüştürüldü.

1 1946-1952 Cisitalia 202 GT

1946-1952 Cisitalia 202 GTCisitalia şirketi İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra İtalyan sanayici ve hırslı yarışçı Piero Dusio tarafından kurulmuştur. Dusio, yarışlarda uzman olabilmek için kendi şirketini kurmuştur. Modena yakınlarında Enzo Ferrari adında bir adamın aklına da aynı fikir gelmiştir ve benzer tarzda bir şirket kurmuştur.

Cisitalia 1946 202 GT modeli, katılmış olduğu yarışlardaki performansı ile otomotiv sektörüne büyük bir darbe vurmuştu. 202 GT modeli, sadece tasarımı sayesinde bile Modern Sanatlar Müzesi’nde sergilenmeye hak kazanmıştır. Ne yazık ki bu şirket, sürekli olarak para sıkıntısı çekmekteydi ve 1950’li yılların başından itibaren sadece 170 adet 202 GT modeli üretilebilmişti. O zamandan sonra Ferrari kontrolü ele aldı ve halen daha otomobil meraklılarının gözdesi durumundadır. Yaşamış oldukları karanlık günlere rağmen Cisitalia, belki de ilk İtalyan süper arabasıdır.

Süper arabalar kavramı geçmişten daha çok 2000’li yılların ortalarında kullanılmaya başlanmış betimleyici bir kelime olarak zannedilse de temeli oldukça eskiye, belki de 70 seneden daha da önceye dayanmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesi ile şu anda bile mevcut olan otomobillerin çoğu daha bir yıl bile geçmeden eskimekte ve değerini yitirmektedir. Bu nedenle otomotiv sektörü hızlı bir şekilde bu tarz otomobillerin eskimiş ve tarihe karışmış modelleri ile tıka basa dolmaktadır. Sizlere sunmuş olduğumuz zamanla tarihe karışan bu süper arabalardan hangilerinin günümüzde de var olmalarını isterdiniz? Sorumuzun cevabı ile bu konu hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyoruz…

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.