Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

“Bir Daha mı, Asla!” Dedirten 5 Lüks Araba

Lüks arabalar bazen bizi şaşırtacak performans ve özelliklere de sahip olabiliyor. İşte size tarihi şanssızlık olan 5 lüks araba:
“Bir Daha mı, Asla!” Dedirten 5 Lüks Araba
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sektörler seri üretime geçtikleri tarihten beri kaliteleri tartışılır durumdadır. Özellikle bazı firmalar bu eleştirinin önüne geçebilmek için, yüzlerce mamul yerine daha az ama kaliteli ürün ortaya koyma politikası izliyor. Her özelliği ayrı ayrı kontrol ederek piyasaya sürüyorlar. Tabi ki burada da yüksek fiyatlar devreye giriyor. Bazen de ne kadar dikkat edilirse edilsin, gözden kaçırılan ayrıntılar oldukça maliyetli hatalara neden oluyor.

Lüks yaşam tutkusu, en çok hangi objede kendini gösterir diye sorsak; sanırım büyük bir çoğunluk otomobil sektörünü işaret eder. Gerçekten de günümüzün otomotiv sektörü teknolojiyle rekabet ediyor. Uçak hızındaki lüks ve konforlu araçlar görselliğiyle herkesi mest ediyor. Dev bir firma için üzerinde titizlikle çalıştığı bir araç, gerçekten önemlidir. Hatta piyasaya sürülmeden birçok testten geçirilir. Fakat her şeye rağmen bazı şeyler gözden kaçabilir. Sizler için hazırladığımız listede ise pişmanlık sebebi olan lüks araçlara göz atacağız.

İşte karşınızda “bir daha mı, asla!” dedirten 5 lüks araba:

5 1992 Dodge Viper

55.000 Dolar

1992 Dodge ViperViper sürümleri performans ve iyi görünümleriyle dünya çapında takdir edilir. Ancak Viper’ın 1992 sürümünde, geçmişteki modellerine göre elektronik ile kontrol edilemeyen sorunlar vardı. 1992 Dodge Viper modeli herhangi bir denetime tabi tutulmadan piyasaya sürüldü. Araç, bir çekiş kontrolüne ve anti-lock frene sahip değildi.

GCM Yatırım Banner

4 1989-95 Ferrari 348

100.000 Dolar

1989-95 Ferrari 348Şirketler bazen, uzun yıllar araba üretiminde başarısız olabilir. Şaşıracaksınız ama bu şirketlerden biri de Ferrari. Onlar büyük bir performans sunan ve dünya çapında oldukça popüler olan birçok süper araba üretti. Fakat firma, Ferrari 348 imalatı ve tasarımında birkaç hata yaptı.

Aracın elektrik sistemleri, vites kutusu ve motor yönetim sistemleri arızası vardı. Ferrari bir sonraki sürümde bu sorunları gidermeye çalışsa da birkaç kişinin sorunlu modeli alması nedeniyle itibarını daha da zedelememek için aracın üretimini durdurmak zorunda kaldı.

Yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen Ferrari, üstünlüğünü ve başarısını her kulvarda kanıtlamıştır. Bu lüks markanın diğer klasik modellerine Nadir Bulunan 10 Eski Ferrari Modeli isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

3 1978-89 Aston Martin Lagonda

150.000 Dolar

1978-89 Aston Martin LagondaAston Martin şirketi hala bu piyasanın içinde olduğunu kanıtlamak için, büyük ve abartılı lüks sedanı imal etti. Yaptığına da pişman oldu. Aston Martin Lagonda neredeyse Aston Martin‘i iflas ettiriyordu. Aracın üretimi tamamen durduruldu.

Süper arabanın başarısız olmasına gelecek olursak, araç hatalar zinciriyle doluydu. Sürücülerin gündüz net göremediği bir LED dijital gösterge paneli ve görüntüsünün kalitesizliği ilk göze çarpan hatalardan. Ayrıca araba, o tarihteki tüm pahalı otomobillerde kullanılan elektronik yakıt enjeksiyon sistemi yerine, karbüratör ile piyasaya sürüldü.

2 1995 Vektor M12

180.000 Dolar

1995 Vektor M12Bu pahalı süper araba 1995-1998 yılları arasında Vektor Aeromotive şirketi tarafından üretilmiştir. Şirket, arabayı daha lüks hale getirebilmek için bir uzatılmış şasi ve bir Lamborghini Diablo motoru kullandı. 1995 Vektor M12 güçlü motoru sayesinde harika bir araba olmalıydı, fakat beklenenin altında kaldı. Sebebi ise arabanın dışında kaplı olan kalitesiz ve ucuz cam elyaftı. Vektor M12 21 kilometrede 3.7 litre yakıt harcıyordu. Tüm bu nedenlerden şirket aracın üretimini durdurmak zorunda kaldı.

1 1989-93 Vektor W8

455.000 Dolar

1989-93 Vektor W8Efsanevi tenisçi Andre Agassi dahil olmak üzere birçok zenginin aldığı bu süper araba, güvenilirlik sorunlarından oldukça fazla şikayet aldı. Araba ayrıca yüksek fiyat etiketine yakışmayan gelişmemiş mühendislik tasarımlarından da şikayetler aldı. Bu tepkilerin üzerine şirket, arabanın üretimini durdurdu ve oldukça zor günler geçirdi. Daha sonra Vector Motors adını değiştirerek Vector Aeromotive Corporation adını aldı.

Küçük bir servet ödediğiniz aracın, tamamen size hitap etmesini istersiniz elbette. O kadar para verdin … ile başlayan cümleler duyduğunuzda canınızın sıkılmamasına ihtimal var mı? Aslına bakılırsa özellikle pahalı bir şey almadan önce, daha önce test etmiş birisinden bilgi almak gerektiğini düşünüyorum, siz ne dersiniz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.