Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Garanti BBVA CEO’sundan Yatırım Açıklaması: Kredi Faizi Vurgusu

Garanti BBVA CEO’su Recep Baştuğ, mevcut sıkılaşma politikasına dikkat çekerek, bu ortamda yatırım yapılmasının zor olduğunu söyledi.
Garanti BBVA CEO’sundan Yatırım Açıklaması: Kredi Faizi Vurgusu
HABER GİRİŞ

Yatırım bankası Garanti BBVA’nın CEO’su Recep Baştuğ, ekonomiye dair son durumu değerlendirdi. Baştuğ, Türkiye’de Haziran ayından bu yana uygulanan parasal sıkılaştırmanın sektör üzerinde baskı oluşturduğunu ve Mart yerel seçimlerinden sonra bu tür politika baskılarının daha da artmasını beklediğini söyledi.

Banka marjlarının negatif bölgeye sıkıştığını ve 2025 ortasına kadar daha sağlıklı oranlar görmeyi beklemediğini belirten Baştuğ, “Parasal sıkılaştırma bankacılık üzerinde baskı yarattı. Enflasyonla mücadelenin başka yolu olmadığından doğal olarak parasal sıkılaştırma devam ediyor.” diye konuştu.

Hükümetin yeni ekonomik yaklaşımı kapsamında uygulamaya konan kredi sıkılaştırmaya yönelik politika ve düzenleyici adımlar hakkında değerlendirmede bulunan Baştuğ, şartların 31 Mart seçimlerinden sonra bir miktar ağırlaşmasını beklediklerini söyledi.

Risk maliyetinde yaklaşık 50 baz puanlık bir artış beklediğini sözlerine ekledi. TCMB seçimler sonrası ortodoks politikalara yöneldi ve Haziran 2023’ten itibaren politika faizini yüzde yüzde 42,5’e yükseltti.

Baştuğ bu yıl ortalama enflasyonun muhtemelen yüzde 50 seviyelerinde olacağını tahmin etti.
Bankanın mevduatlara ortalama yüzde 45-50 oranları sunduğunu, stokların yönetimi nedeniyle kredilerde yüzde 40’tan daha yüksek oranlar verildiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Baştuğ, bankacılığın neredeyse tamamen negatif marjla çalıştığını, pozitif marja geçilecek günleri beklediklerini ifade etti. Sektörün zor bir dönemden geçtiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.