Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

G7 Ülkelerinden Kritik Karar: Rusya’dan Petrol İthalatı Kesiliyor

G7 ülkeleri bugün Rus petrolüne yönelik karar alırken, “Putin’in savaşını finanse etmek için ihtiyaç duyduğu geliri elinden alacak.” açıklaması yapıldı.
G7 Ülkelerinden Kritik Karar: Rusya’dan Petrol İthalatı Kesiliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Batılı ülkeler Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’yı enerji sektöründen vurmaya çalışırken, piyasaları sallayacak bir karar geldi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Joe Biden ve G7 liderlerinin, Ukrayna’nın savaş alanındaki ve müzakere masasındaki konumunu güçlendirme konusundaki ortak taahhüdü güçlendirmek için Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldikleri belirtildi.

Eşi görülmemiş yaptırımların şimdiden Rusya ekonomisine muazzam bir zarar verdiği söylenirken, “İhracat kontrollerimiz Rusya’nın kritik teknolojiye erişimini ve askeri emellerini sürdürmek için ihtiyaç duyduğu tedarik zincirlerini boğdu. Putin’in savaşının Rusya’daki son 15 yıllık ekonomik kazanımları yok etmesi bekleniyor.” açıklaması yapıldı.

Rusya’ya yönelik ABD, Avrupa Birliği (AB) ve G7 ülkelerinin yeni bir yaptırım paketi üzerine anlaşma sağladığı belirtilirken, Rusya’nın Channel One Russia, Russia-1 ve NTV televizyon kanallarına da kısıtlama getirileceği kaydedildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya hükmetme konusundaki ilk askeri hedefinde başarısız olduğu söylendi.

GCM Yatırım Banner

Ardından görüşmeler neticesinde alınan karar açıklandı. ABD’nin zaten Rus petrol, gaz ve kömürü yasakladığı hatırlatılırken, “Bugün, G7’nin tamamı Rus petrolünün ithalatını aşamalı olarak durdurmayı veya yasaklamayı taahhüt etti. Bu, Putin’in ekonomisinin ana damarına sert bir şekilde vuracak ve savaşını finanse etmek için ihtiyaç duyduğu geliri elinden alacak.” denildi.

Rusya’nın savaş çabalarını bozmak için daha fazla ihracat kontrolleri ve yaptırımlar uygulanması konusunda çağrı yapıldı. ABD’nin ahşap ürünler, endüstriyel motorlar, kazanlar, motorlar, fanlar, havalandırma ekipmanları, buldozerler ve diğer birçok endüstriyel ürün dahil olmak üzere Rusya’nın sanayi sektörüne ek kısıtlamalar getireceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.