Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, Rusya’ya Yaptırımları Bu Yollarla Artırabilir

ABD'nin savaş nedeniyle Rusya'ya yönelik yaptırımlara yenilerini ekleyebileceği konuşuluyor. İşte olayı yaptırımlar...
ABD, Rusya’ya Yaptırımları Bu Yollarla Artırabilir
HABER GİRİŞ

ABD, Rusya’ya Şubat ayında Ukrayna’yı işgali nedeniyle merkez bankası, büyük borç verenler, oligarklar ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i hedef alan çok sayıda yaptırım uyguladı. Bu yaptırımların dozu yeni adımlar ile artırılabilir.

Avrupa Birliği geçtiğimiz günlerde Rusya petrolüne planlı bir ambargo da dahil olmak üzere şimdiye kadarki en sert yaptırım paketini önermişti.

Başkan Barack Obama’nın yönetimi sırasında Dışişleri Bakanlığı’nda Rusya’nın yaptırımları üzerinde çalışan Edward Fishman, AB’nin artık bir petrol ambargosuna doğru ilerlediğini, bunun Washington ve müttefiklerinin bundan sonra yapabilecekleri konusunda olanaklar açtığını söyledi.

Petrol Yaptırımı Ağırlaştırılabilir

Fishman, bir sonraki adımın, Rusya’nın petrol satışlarına karşı bu kampanyayı küreselleştirmek olabileceğini belirtti. Batı’nın Rusya’nın petrol için ödeme almasını kısıtlamak için uygulayabileceği bazı önlemler arasında, ödemeler için bir üst sınır belirlenmesi yer alıyor. Fishman, başka bir seçeneğin de AB’nin Rus petrolüne ithalat vergisi koyması olacağını söyledi.

Atlantik Konseyi düşünce kuruluşunda çalışan eski bir Hazine Bakanlığı yetkilisi olan Brian O’Toole, ABD’nin Rus petrol kargoları için sigorta sağlanmasını yasaklayabileceğini ve bir Rus kargosu ile önemli bir işlem gerçekleştiren herhangi bir yabancı kişiye ikincil yaptırım tehdidinde bulunabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

ABD ayrıca petrol devi Rosneft veya gaz üreticisi Gazprom gibi büyük şirketleri Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar (SDN) listesine ekleyerek enerjiyle ilgili yaptırımları daha da sıkılaştırabilir.

Uzmanlar, ABD’nin Rus bankaları ve devlete ait işletmeler üzerindeki cezai tedbirlerini de genişletebileceğini belirtiyor. ABD, Sberbank da dahil olmak üzere büyük Rus bankalarına yaptırım uyguladı. Washington’un Gazprombank ve diğerlerini daha fazla hedef alabileceğini söyleyen O’Toole, Washington’un en güçlü yaptırım aracını kullanıp onları SDN listesine ekleyebileceğini söyledi.

Böyle bir hareket Rus bankaları, ABD bankacılık sisteminden uzaklaştırır ve Amerikalılarla ticaretini yasaklayabilir. O’Toole, Amerikalıların Rusya’ya mal, hizmet veya teknoloji ihraç etmelerini veya ithal etmelerini engelleyecek yeni bir yürütme emrinin çıkarılmasıyla Rusya’ya tam bir mali ambargo uygulanacağını söyledi.

‘Rusya İkinci İran Olabilir’

Bunun olması halinde Rusya’nın ikinci bir İran olabileceğini belirtti. ABD ve müttefikleri bu kısıtlamaları daha da sıkılaştırabilir ve Rus bankalarının çoğunun veya tamamının SWIFT’e erişimini engelleyebilir.

AB’nin son yaptırım paketi, Sberbank’ın SWIFT’den çıkarılmasını öneriyor. ABD’nin AB ve Birleşik Krallık tarafından listeye alınan ancak henüz hedef alınmayan Rus oligarklarına yaptırım uygulayabileceği belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.