Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FTX’in Çöküşü Avalanche için Kazanç Oldu: Dev İş Birliği

Özellikle GameFi projeleri için sıklıkla tercih edilmeye başlayan Avalanche, küresel oyun ve içerik şirketi TSM ile ortaklık kurdu. Detaylar haberde;
FTX’in Çöküşü Avalanche için Kazanç Oldu: Dev İş Birliği
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto borsası FTX’in çöküşü kripto pazarına büyük bir darbe vurmuş olsa da Avalanche bu kaostan fayda çıkarmayı başardı. Dünya genelinde popüler bir oyun şirketi olan TSM, geçmiş dönemde FTX ile kendi kripto tabanlı oyun ağını kurmayı planlıyordu. Ancak, çöküşün ardından planlar değişti!

FTX çöküşü sonrasında devreye giren Avalanche, TSM ile iş birliği gerçekleştirildiğini duyurdu.

Avalanche için Dev Adım

Protokoldeki ilgiyi artırmak için gerçekleştirilen iş birliği kapsamında, TSM’nin 30 milyon kullanıcıya erişen oyunu Blitz, Web3 özelliklerine erişim için artık Avalanche ağını kullanacak.

Şirketin rekabetçi oyun platformu olan TSM’nin Blitz’i, gas ücretleri için AVAX kullanacak ve oyuncuların yaptığı her işlemle AVAX işlemlerinin bir kısmını yakacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @theblitzapp

TSM ve Blitz bunun yanı sıra, tüm kullanıcı ödemelerini desteklemek ve dijital varlıkları depolamak, satmak ve satın almak amacıyla Core’u kullanacak.

GCM Yatırım Banner

Bu anlaşmanın, özellikle NFT departmanında Avalanche ağının mevcut durumunu iyileştirebileceği düşünülüyor.

Avalanche Ağında Son Durum

Dune Analytics’in verilerine bakıldığında, oyun NFT’lerinin Avalanche genel NFT hacminin sadece yüzde 27.1’ini oluşturduğu görülüyor. Avalanche’ın yeni ortaklığı, oyun NFT’lerinin Avalanche NFT hacmine katkısını artırabilir.

NFT sektörünün yanı sıra, Avalanche ağında iyileştirme görmesi gereken başka bir alanın, DAPP’lerindeki (merkezi olmayan uygulamalar) faaliyetler olduğu görülüyor. Ağdaki Trader Joe ve GMX gibi popüler Dapp’ler, genel aktivitede önemli bir düşüş kaydetti.

Dapp Radar’ın verilerine göre Trader Joe ve GMX üzerindeki benzersiz aktif cüzdan sayısı sırasıyla yüzde 56 ve yüzde 18 oranında düştü.

Ayrıca, ağdaki merkeziyetsiz borsa (DEX) Trader Joe’nun hacim ve işlem sayısı gibi alanlarda etkilendiği görülmekte. Haber yazımı esnasında Trader Joe Dapp’teki hacim yüzde 58.46 düşüşle 55.03 milyon dolar seviyesindeydi. Ağdaki işlem sayısı ise aynı dönemde yüzde 36.6 oranında düştü.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: DappRadar

DAPP etkinliğindeki düşüş, ağdaki günlük aktif kullanıcı sayısını da etkiledi. Token Terminal’in verileri, ağdaki aktif kullanıcı sayısının geçen ay yüzde 14.1 düştüğünü gösterdi. Ağdaki yeni gelişmeler kullanıcılardan gelen ilgiyi artırabilir ve bunları ağa geri getirebilir.

Ancak, ağdaki aktif geliştiricilerin sayısı da düştü.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Token Terminal

AVAX Fiyatı Haftalıkta Yüzde 10 Kayıpta

Ağın yerel tokenı AVAX’ın fiyatı ise grafiklerde kötü zamanlar geçirdi. Fiyat, hacimle birlikte 22 Şubat’tan itibaren gerilemeye başladı. O zamandan beri, Avax hacmi 709.5 milyondan 149 milyona kadar düştü.

AVAX, haber yazımı itibarıyla haftalıkta yüzde 10’un üzerinde kayıpla 15.44 dolar civarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın