Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa İstihbarat Harcamalarını Yüzde 60 Artıracak

Fransa'da bugün yapılan bakanlar kurulu toplantısının ardından yapılan açıklama ile ülkedeki askeri harcamalar bütçesinin artırılacağı duyuruldu.
Fransa İstihbarat Harcamalarını Yüzde 60 Artıracak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fransa’da Elysee Sarayı’nda bugün bakanlar kurulu toplantısı düzenlendi. Toplantının ardından yapılan açıklamada Fransa’nın 2024-2030 yılları arasındaki askeri harcamalarının 413 milyar euroya çıkarmak istendiği açıklandı.

2024-2030 yıllarında askeri harcamaların 413 milyar euroya çıkarılmasını öngören yasa tasarısının toplantıda görüşüldüğü bildirildi. Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tasarı Mayıs Ayının Ortasında Genel Kurul’da Görüşülecek

Lecornu, tasarı kapsamındaki istihbarat harcamalarının yüzde 60 artırılacağına işaret etti. Tasarının yarın Fransa’nın Meclis’teki Savunma Komisyonu’nda görüşüleceği ardından Mayıs ayının ortasında Genel Kurulda görüşüleceğine dikkat çekildi.

Fransa’nın yerel basınında yer alan habere göre söz konusu bütçenin 13 milyar eurosunun Ukrayna’ya askeri destek için ayrılacağı da kaydedildi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberinde Fransa’nın 2019-2025 döneminde askeri harcamalar için 295 milyar euro ayırdığı anımsatıldı.

GCM Yatırım Banner

Macron hükümetinin  Meclis’te oylamaya sunmadan yürürlüğe soktuğu emeklilik reformuna karşı ülkedeki protestolar sürüyor. Fransa halkı sosyal politikalar beklerken Macron hükümeti, güvenlikçi politikalara bütçe ayırıyor. Macron ise yasanın yıl sonuna kadar yürürlüğe gireceği konusunda ısrarcı.

Fransız lider, “Bu reformu yapmaktan zevk aldığımı mı sanıyorsun? Hayır, ama hesapları dengelemenin yüz yolu yok… Bu reform gerekli.” diyerek ülke ekonomisi için reformun gerekli olduğunu savunmuştu.

Ülkede emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını kapsayan reformum yasalaşması ile eleştirilerin odağına yerleşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Çin ziyareti ise son zamanların gündeminde yer alıyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.