Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa Ekonomisi 2022’de Resesyondan Kurtulacak

Fransa Merkez Bankası anketi, ekonomin dördüncü çeyrekte hafif bir büyüme ile resesyondan kurtulacağını gösterdi.
Fransa Ekonomisi 2022’de Resesyondan Kurtulacak
HABER GİRİŞ

Üçüncü çeyrekte yüzde 0,2 büyüme kaydeden Fransız ekonomisi, Fransa Merkez Bankası’na göre bu yıl resesyondan kurtuldu. Kurumun 8 bin 500 firmayı kapsayan aylık anketi, Ekim ayında hem sanayide hem de hizmetlerde faaliyetin arttığını ve inşaatta durağan olmaya yakın olduğunu gösterdi.

Söz konusu trendin Kasım ayında da devam ettiği belirtilirken bu durum dördüncü çeyrekte ekonomik çıktı için çok hafif olumlu bir okuma olacağına işaret etti.

Yani Fransız ekonomisi, 2022’de bir resesyon başlangıcından kurtulacak gibi görünüyor. Bu da ekonomistlerin kış aylarında enerji krizi derinleşirken tahmin ettiği Avrupa’yı kapsayacak bir resesyonu önleyecek.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau da bugün verdiği bir demeçte, ekonominin beklenenden sağlam olduğunu belirtti. Başkanlık koltuğunda oturduğu kurumun anketinin, Fransız ekonomisinin sert iniş yaşamayacağı beklentilerini güçlendirdiğini söyledi.

Bununla birlikte, “Ancak son derece uyanık olmamız ve mürettebatı toplamamız gerekiyor çünkü önümüzde çok fazla belirsizlik var” ifadeleriyle de temkinliliğini gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Villeroy’a göre anket, merkez bankasının Eylül tahminlerinden daha olumsuz olmak için neden olmadığını gösteriyor. Burada, 2023 için çıktıda yüzde 0,5’lik bir daralmadan yüzde 0,8’lik bir genişlemeye uzanan bir dizi olasılıktan bahseden ankete atıf yaptı.

Fransa Merkez Bankası anketinin dikkat çeken sonuçları arasında tedarik sıkıntılarına ilişkin iyimserlik de yer aldı. Buna göre anketin yapılmaya başlandığı Mayıs 2021’den sonra fabrikalar için tedarik kısıtlamaları, en düşük seviyeye geriledi.

Ankette, Ekim ayında fiyatları artırmayı planlayan iş dünyası liderlerinin payının düşmesiyle enflasyonist baskıların hafiflediği sinyali de yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın