Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch’ten Yeni Rapor: Türkiye’de Yatırımcı Güveni Artıyor

Fitch Ratings tarafından paylaşılan yeni bir raporda, Türkiye’de yatırımcı güveninin toparlandığına dikkat çekildi. Detaylar şöyle…
Fitch’ten Yeni Rapor: Türkiye’de Yatırımcı Güveni Artıyor
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankalarının borçlanma kağıdı ihracatlarındaki artışın, yatırımcı güveninin toparlandığını gösterdiğini belirtti.

Fitch Ratings’e göre, Türk bankalarının borçlanma kağıdı ihracındaki son artış, uluslararası yatırımcıların geçen yılki seçimlerin ardından Türkiye’nin daha geleneksel makroekonomik politikaları benimsemesiyle sektöre olan güvenini yeniden kazandığını gösteriyor.

Fitch raporunda, “Arz fazlası belirtileri sermaye benzeri borç ihraç maliyetlerini artırsa da, piyasa erişimindeki önemli iyileşme bankalar için açık bir kredi olumlu” ifadelerini kullandı. Türk bankaları, Mayıs 2023’teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana iyi bir piyasa erişimi sergiliyor.

Fitch, piyasa erişimindeki iyileşmenin, 2024 yılı başında Türk bankaları için yakın vadeli refinansman risklerinin azalacağı yönündeki beklentileri güçlendirdiğini kaydetti. Yatırımcıların bu yıl ABD’nin olası faiz indirimleri öncesinde daha yüksek faiz oranlarını sabitleme fırsatını değerlendirebileceği ifade edildi.

Derecelendirme kuruluşu geçtiğimiz hafta paylaştığı bir raporda, yatırımcı duyarlılığının iyileşmesiyle yakın vadeli refinansman risklerinin azaldığına dikkat çekmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.