Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch’den Beklenen Rapor! Türkiye için Büyüme Tahminini Artırdı

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, içinde Türkiye’ye yönelik beklentilerin de yer aldığı raporunu paylaştı. İşte detaylar;
Fitch’den Beklenen Rapor! Türkiye için Büyüme Tahminini Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fitch Ratings, piyasalar tarafından merakla beklenen Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun Eylül sayısını “Çin Endişeleri Artıyor” başlığıyla paylaştı. Raporda, Türkiye ve dünya ekonomisine ilişkin değerlendirmelere yer verilirken Amerika Birleşik Devletleri (ABD) için resesyonun hala olası olduğu belirtildi.

13 Eylül’de paylaşılan raporda Çin’deki emlak piyasasındaki kötü gidişatın büyüme beklentilerini olumsuz etkilediği, parasal sıkılaşmanın ise ABD ve Avrupa’da daha fazla baskı oluşturduğu belirtildi.

2023 için küresel ekonomik büyüme tahmininin yüzde 2,4’ten yüzde 2,5’e çıkarıldığı raporda, küresel büyüme beklentisi 2024 için yüzde 2,1’den yüzde 1,9’a indirildi. Dünya ekonomisinin 2025 yılında yüzde 2,8 oranında büyüyeceği tahmin edildi.

Türkiye için Beklentiler Yükseldi

Türkiye’de, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın önderlik ettiği yeni ekonomi yönetiminin Ortodoks bir hal aldığı vurgulandı.

Raporda, Türkiye ekonomisinin 2023’ün ikinci çeyreğinde tahminlerden daha güçlü büyümesinin ardından bu yıla yönelik büyüme tahmini yüzde 2,5’ten yüzde 4,3’e yükseltildi. 2024 için büyüme beklentisi yüzde 3, 2025 için yüzde 3,4 oranında oldu.

GCM Yatırım Banner

“Harcamalardaki Artış Etkili Oldu”

Fitch Ratings, Türkiye’deki tüketim, yatırım ve hükümet harcamalarındaki güçlü artışa dikkat çekerek bunların ekonominin çeyreklik bazda yüzde 3,5 oranında büyümesine yardımcı olduğu ifade edildi.

Çalışmada perakende satışların gücünü koruması ve yurt içi kredi büyümesindeki artış sebebiyle ekonomideki büyümenin yılın ikinci yarısında ivmesini devam ettirebileceği bildirildi. Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinden sonra inşa projelerine yönelik hükümet harcamalarının ekonomiyi desteklemeye devam etmesinin beklendiği kaydedildi.

Çin için Aşağı Yönlü Revize

Kuruluş, Çin’in konut piyasasında beklenen istikrarın gerçekleşmediğini, yeni satışların 2023’te 5’te 1 oranında düşebileceğini açıkladı.

Ülkedeki konut piyasasının önemine dikkat çekerek ülkedeki gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 12’sini oluşturduğu belirtildi.

Çin için büyüme beklentileri 2023 için yüzde 5,6’dan yüzde 4,8’e, 2024 için yüzde 4,8’den yüzde 4,6’ya düşürüldü.

ABD’de Resesyon Kaygısı

ABD Merkez Bankası’nın (FED), sıkılaşma politikasına rağmen ülkedeki hızlı tüketim artışının bu yıl da devam ettiğine işaret edilen raporda, bunun istihdam ve ücretlerin hızla artmasından kaynaklandığı belirtildi.

Raporda, iş gücü talebinin son aylarda yavaşladığı ve iş gücü piyasası soğumayı sürdürdükçe ücret enflasyonun daha da düşeceği kaydedildi.

İş gücü gelirlerinde yavaşlama ihtimalinin yanında kredi ivmesinin negatife dönmesiyle kredi koşullarındaki sıkılaşmanın belirginleştirdiği ifade edildi.

ABD’de hala hafif bir resesyon beklendiği, ancak bunun 2024’ün ilk yarısında gerçekleşeceğinin tahmin edildiği bildirildi. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD için büyüme tahmini, 2023 için yüzde 1,2’den yüzde 2’ye yükseltildi. 2024 için ise yüzde 0,5’ten yüzde 0,3’e düşürüldü.

Avrupa Bölgesi için Tahminler Düşürüldü

Fitch, Avrupa’da patlak veren enerji şokunun ardından Çin’deki yavaşlamadan kaynaklanan yeni zorlukların ortaya çıktığını belirtti.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) sıkılaşmasının kredi büyümesini baskıladığı ifade edildi. Avrupa Bölgesi için ekonomik büyüme beklentisi 2023 için yüzde 0,8’den yüzde 0,6’ya, 2024 için yüzde 1,4’ten yüzde 1,1’e düşürüldüğü açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.