Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Türk Bankalarını Uyardı: Kredi Risklerine Dikkat Çekti

Fitch Ratings, Türk bankalarının, kredi kartı kredilerindeki artış nedeniyle risklerle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu. Detaylar geliyor...
Fitch Türk Bankalarını Uyardı: Kredi Risklerine Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, kredi koşullarının sıkılaşmaya devam etmesi ve ekonomik büyümenin yavaşlaması halinde Türk bankalarının bireysel kredi kartı kredilerinde son dönemde görülen hızlı artış nedeniyle risklerle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

Raporda, hanehalklarının enflasyonist ortamda alımlarını öne çekmek ve taksitlerle alım maliyetlerini aylara yaymak amacıyla kredi kartı kullanımlarını kayda değer şekilde artırdığına dikkat çekildi.

Fitch Ratings, teminatsız bireysel borç verme işlemlerinin, alınan makroihtiyati önlemlere karşın Mayıs 2023 yerel seçimleri sonrası hızlı şekilde artış kaydettiğini belirtti.

Merkez Bankası’nın sıkılaşma politikasına atıfta bulunan rapor, bireysel kredi kartı kredilerinin 2023 yılında yüzde 162 oranında büyüyerek enflasyonun ve nominal kredi büyümesinin çok üzerinde gerçekleştiği bilgisini içeriyor.

Geçen yılın Mayıs ayında yapılan seçimlerden bu yana enflasyonu kontrol altına almak için alınan ve yakın zamana kadar aylık kredi büyümesine sınırlama getiren çeşitli makro ihtiyati tedbirlere dikkat çekilen raporda, teminatsız perakende kredilerinin hızla arttığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Fitch Ratings, Merkez Bankası’nın, tüketici ve kredi kartı kredilerindeki büyümeyi soğutmak için hedeflenen banka düzenlemelerinin yardımıyla daha sıkı finansal koşullar uygulamasını beklediğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.