Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Beklentisini Açıkladı: Petrol Fiyatı Artacak mı?

Fitch Ratings jeopolitik riskler ve nakliye aksaklıklarının ortasında 2024 yılına ilişkin petrol beklentisini paylaştı. Ayrıntılar geliyor…
Fitch Beklentisini Açıkladı: Petrol Fiyatı Artacak mı?
HABER GİRİŞ

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, bu yıla ilişkin petrol tahminini paylaştı. Kurum, nakliye kesintileri ve Kızıldeniz’den uzağa yeniden rotalar oluşmadıkça petrol, gaz, kimyasallar ve gübreler de dahil olmak üzere ana emtia piyasalarındaki jeopolitik primin korunacağını tahmin etti. Fitch halihazırda bölgede aksaklıklar olduğunu kabul etti.

Derecelendirme kuruluşu petrolün varil fiyatında 2024 yılında güçlü bir artış beklenmediğini vurguladı. Brent petrol için varil fiyatının 80 dolar yakınlarında olacağı tahmin edildi. Raporda saldırıların daha da artmaması ve OPEC+’in yedek kapasitesi olması gerekliliğine atıfta bulunuldu.

Fitch, tedarik zincirlerinin yaklaşık iki hafta daha uzun süren alternatif rotaya uyum sağlaması gerektiğinden, bu durumun petrol ve gaz piyasalarını geçici olarak etkileyebileceğini belirtti.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA), dünya ekonomisindeki büyüme ve Çin’in petrol tüketimindeki yavaşlama nedeniyle küresel petrol talebindeki artışın 2024 yılında 1,2 milyon varile gerileyeceği tahminini paylaşan Fitch, OPEC dışı üreticiler tarafından desteklenen sağlıklı arz büyümesinin devam etmesinin beklendiğini kaydetti.

Brent petrol varil fiyatı halihazırda 79 dolar seviyesinde bulunuyor. Fiyat geçen yılın Eylül ayında 96 dolara kadar çıkmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın