Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch: ABD Hükümetinin Kapanması Kredi Notunu Etkilemez

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD hükümetinde yaşanacak olası bir kapanmanın kredi notunu etkilemeyeceğini bildirdi.
Fitch: ABD Hükümetinin Kapanması Kredi Notunu Etkilemez

Uluslararası derecelendirme kuruluşlu Fitch Ratings, ABD’nin kredi notunun geleceğine ilişkin açıklamada bulundu. İki ay önce ABD’nin kredi notunu düşüren Fitch, Temsilci Kevin McCarthy’nin Temsilciler Meclisi Başkanı olarak görevden alınmasının ardından olası bir hükümetin kapatılmasının ülkenin notu üzerinde bir etkisi olmayacağını bildirdi.

Değerlendirme, McCarthy’nin geçen hafta sonu kapanmayı önlemek için Demokratlarla yaptığı uzlaşma nedeniyle Cumhuriyetçi partideki radikallerin ayaklanmasının ardından liderlik görevini kaybetmesinin ardından geldi. Goldman Sachs analistleri ve bazı uzmanlar, devrilmenin önümüzdeki ay kapanma riskini artırdığını söyledi.

Fitch Kıdemli Direktörü Richard Francis, “Meclis başkanının, devam eden karar üzerinde anlaşmaya varıldıktan hemen sonra görevden alındığı gerçeği göz önüne alındığında, hükümet finansmanı müzakereleri etrafındaki siyasi gerilimin gergin kalmasını bekliyoruz ve bu yıl içinde bir kapatmanın göz ardı edilemeyeceğini düşünüyoruz.” açıklamasını yaptı.

McCarthy dokuz ay boyunca ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü olarak görev yapmıştı ve görevden alınması, finansmanın uzatılması konusunda oylamaya izin verilmesi kararının ardından gelmişti. Yerine geçecek isim, 17 Kasım’a kadar benzer bir tasarının teklif edilmesini engelleyebilir.

Fitch, genel hükümet açığının 2022’deki yüzde 3,7’den bu yıl gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 6’sının üzerine çıkmasını ve borcun 2025 yılına kadar GSYH’nin yaklaşık yüzde 120’sine çıkmasını bekliyor.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Kredi derecelendirme kuruluşları S&P Global Ratings ve Moody’s, McCarthy’nin liderlik değişikliği hakkında yorum yapma planlarının olmadığını söyledi. Moody’s, hükümetin kapanma riskine karşı uyarıda bulunmuştu.

ABD’ye en yüksek notu veren tek büyük derecelendirme kuruluşu olan Moody’s, Eylül ayı sonlarında olası bir kapanma öncesinde ABD’ye olan güvenin sarsıldığı konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu