Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moody’s ABD Hükümetinin Kapanmasına Karşı Uyardı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, ABD hükümetinin olası kapanma ihtimali karşısında kredi notu öngörüsünü açıkladı.
Moody’s ABD Hükümetinin Kapanmasına Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD ‘de federal hükümetinin kapanması konusunda bir uyarı yaptı. ABD Kongre’si 1 Ekim’de mali tatilden dönüyor. Eğer yeni mali yıl için finansman sağlayamazsa ABD’de federal hükümet hizmetleri kesintiye uğrayacak ve yüz binlerce federal çalışan ücretsiz izne çıkarılacak.

Yani dünyanın en büyük ekonomisi için tehlike çanları en sert biçimde çalmaya başladı. Moody’s analisti William Foster, ABD hükümetinin kapanması durumunda yüksek faiz oranları nedeniyle hükümetin borç ödeme yeteneği üzerindeki baskıların artacağını söyledi.

Bu durumun siyasi kutuplaşmanın mali politika yapımını nasıl zayıflattığının bir başka kanıtı olacağını ifade etti.

Hükümet Kapanması Kredi Profilini Olumsuz Etkileyecek

Bu baskıları dengelemek için etkili bir maliye politikası olmamasının kredi profili üzerinde giderek daha olumsuz bir etki yaratma olasılığı olacağını söyleyen Foster, “Ve bu baskılar ele alınmazsa, bir noktada olumsuz bir görünüme, potansiyel olarak bir not indirimine yol açabilir” dedi.

ABD’de mali politika oluşturmanın “Aaa” dereceli birçok emsaline göre daha az sağlam olduğunu, yeni bir kapanmanın bu zayıflığın daha fazla kanıtı olacağını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Brainard ise Moody’s’in değerlendirmesi hakkında “Cumhuriyetçi bir kapanmanın pervasızca olacağını, ekonomimiz için tamamen gereksiz riskler yaratacağını ve ülke genelinde toplumlar ve aileler için aksaklıklara yol açacağını vurguluyor.” şeklinde yorum yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.