Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finlandiya ile İsveç Putin Ukrayna ile Meşgulken NATO’ya Geçmeli

NATO’nun (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) eski başkanı Putin Ukrayna'ya odaklanırken Finlandiya ve İsveç'in ittifaka şu anda katılmasının gerektiğini söyledi.
Finlandiya ile İsveç Putin Ukrayna ile Meşgulken NATO’ya Geçmeli
HABER GİRİŞ

Eski genel sekreter, Putin Ukrayna ile meşgulken Finlandiya ve İsveç’in şimdi NATO’ya geçmesi gerektiğini söyledi
NATO’nun (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) eski başkanı Putin Ukrayna’ya odaklanırken Finlandiya ve İsveç’in ittifaka şu anda katılmasının gerektiğini söyledi.

İki İskandinav ülkesinin NATO’ya katılım isteği, Rusya’nın sebepsiz yere Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından artmış, bu durum Kremlin cephesinde hoş karşılanmamıştı.

Ancak NATO, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine sıcak baktığını göstermiş, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, iki ülkenin NATO’ya üyelik başvurusu yapmaları halinde çok sıcak karşılanacaklarını ve sürecin kısa zamanda tamamlanacağını belirtmişti.

Finlandiya ve İsveç’in önümüzdeki günlerde planlarını açıklamaları beklenirken ittifakın eski başkanı konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Eski NATO genel sekreteri Anders Rasmussen bugün CNBC’ye verdiği demeçte; “Finlandiya ve İsveç söz konusu olduğunda, iki ülkenin katılması için bir fırsat penceresi olduğunu düşünüyorum, çünkü tam da şimdi Putin başka yerlerde meşgul. Bu konuda hiçbir şey yapamaz” dedi.

Rasmussen’e göre üyeliklerin resmileşmesi birkaç ay sürebilecekken bu süreç riskli olabilir.

GCM Yatırım Banner

“Bu süre zarfında hem Finlandiya hem de İsveç potansiyel olarak Rus tehdidine ve hatta tehditlerine maruz kalabilir ve bu yüzden halihazırda NATO üyesiymişler gibi güvenliklerini garanti altına almak zorundayız” ifadeleriyle durumu açıkladı.

Bu arada analist Ivan Krastev daha önce konuyla ilgili açıklamasında İsveç ile Finlandiya’nın üyeliklerinin Rusya sınırında tarafsız bir ülke olmadığına dair bir mesaj olduğunun üzerini çizdi.

“Bu yeni bir gerçek, Soğuk Savaş sırasında bile böyle değildi” diyen analist, şöyle devam etti:

“Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden önce, NATO üyesi olmakla sadece ABD’nin dostu olmak arasındaki farkın ne olduğu net değildi. Şimdi, NATO üyesi olmanın Beşinci Madde anlamına geldiği ve sadece ABD’nin dostu olmanın anlamına gelmediği oldukça açık. İşte bu yüzden Finlandiya ve İsveç dosttan üyeliğe geçmeli.”

Madde 5, herhangi bir NATO üyesine yapılan saldırının herkese yapılmış olduğunu savunurken üyeliklerin güvenliklerini garanti altına alır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.