Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Sözcü İsveç ve Finlandiya’nın Olası NATO Üyeliğini Yorumladı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılması durumunda Avrupa barışı için olumsuz sonuç oluşturacağını söyledi.
Rus Sözcü İsveç ve Finlandiya’nın Olası NATO Üyeliğini Yorumladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması yönündeki girişimlerine ilişkin değerlendirme yaptı.

Bu ülkelerin topraklarının uzun süredir NATO tarafından yönetildiği bir sır olmadığını ve büyük çaplı askeri tatbikatlar yapıldığını söyledi. İttifakın buna neden ihtiyacı olduğunun anlaşılabilir olduğunu ifade eden Zaharova, amacın Rus tehditleri için başka bir kanat oluşturmak için askeri potansiyel ve coğrafi genişleme oluşturmaya devam etmek olduğunu dile getirdi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO bloğu ile Rusya arasında yeni bir cepheye dönüşme durumunun belirsiz olduğunu ancak Kuzey Avrupa’da barış ve istikrar için olumsuz sonuç yaratacağını aşikar olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmasında “On yıllardır, askeri bağlantısızlığın dış politika çizgisi, İsveç ve Finlandiya için güvenilir bir güvenlik seviyesi sağladı, ülkelerimiz arasında karşılıklı yarar sağlayan ve eşit işbirliğini inşa etmek için sağlam bir temel olarak hizmet etti, askeri faktörün rolünün yer aldığı ortaklıkları güçlendirdi.” sözlerine yer verdi.

NATO üyesi olmanın ulusal güvenliklerini güçlendirme yeteneği sağlamayacağını, kendilerini doğrudan NATO cephesinde bulacaklarını belirtti. Bunun yanında NATO üyeliğinin aslında, savunma alanındaki ve dış politikadaki kararların geliştirilmesinde egemenliğin bir kısmından feragat etmeyi gerektirdiğinin altını çizdi.

NATO’ya katılmanın İsveç ve Finlandiya’nın uluslararası prestijinin güçlendirilmesine katkıda bulunmasının olası olmadığını sözlerine ekledi.

Bu hafta ortasında Finlandiya Başbakanı Sanna Marin tarafından yapılan açıklamada ülkenin NATO’ya katılıp katılmayacağının değerlendirildiği bildirilmişti. Her iki ülkenin de açık bir şekilde üyeliğinin masada olduğu bilgisi alınmıştı.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev ise dün konuya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede İskandinav ülkelerinin NATO’ya üyeliği durumunda gerekli tedbirleri alacaklarını ve beraberinde nükleer tehdidin gündeme gelebileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu