Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Ukrayna Konusunda Rusya ile Yakın Temasa Hazır

Çin'in üst düzey diplomatı Li Zhanshu, Pekin-Kremlin ilişkisini olgun, esnek, istikrarlı olarak nitelendirirken Ukrayna meselesinin çözümü için yakın temas mesajı verdi.
Çin Ukrayna Konusunda Rusya ile Yakın Temasa Hazır
HABER GİRİŞ

Savaşın ilk günlerinde Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını işgal olarak reddeden Çin, daha sonra yaptığı açıklamalarda Kremlin’in lehine yorumlanacak şekilde tutum belirledi.

Ukrayna meselesinin barış ve müzakere yoluyla çözülmesi için isteğini defalarca belli etse de Rusya yaptırımlarına katılmamanın yanında uluslararası oylamalarda da Batı’nın yanında durmadı.

Son gelişmelerde Rusya’nın Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi üyeliğinin askıya alınmasına yönelik oylamada karara karşı çıktı.
Çin BM Rusya Oylaması
KAYNAK: Twitter

Bugün gelen açıklamada Çin, iki ülke arasındaki ittifaksızlık, çatışmasızlık ve herhangi bir üçüncü şahsın hedef alınmaması esasına dayanan ilişkinin olgun, esnek ve istikrarlı olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Ukrayna ihtilafının çözümü konusunda Moskova ile yakın temas kurmaya hazır olduğunu bildirdi.

Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu, Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko ile birlikte sanal bir toplantıda şöyle dedi:

GCM Yatırım Banner

“Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerde ilerleme kaydedildiğini gördük ancak anlaşmazlıklar henüz tamamen çözülmedi. Rus meslektaşlarımızla bu konuda yakın temas halinde olmaya hazırız.”

Ukrayna’daki krizi çözmek için BM Şartı’nın temel ilke ve normlarına bağlı kalmanın önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

İlgililer de dahil bütün ülkelerin meşru güvenlik endişeleri göz önüne alındığında, tüm anlaşmazlıkların diyalog ve müzakereler yoluyla barışçıl bir şekilde çözülmesinin önemini vurguladı. Çin’in her zaman Ukrayna kriziyle ilgili müzakere sürecini adalet temelinde ilerletmeye kararlı olduğunu da belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.