Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan İsveç ile Finlandya’nın NATO Üyeliğine Nükleer Tehdit

Rusya’dan NATO üyeliğinin masada olan İsveç ve Finlandiya’ya yönelik nükleer konuşlandırma uyarısı geldi. İşte gerilimi tırmandıran gelişmenin detayları;
Rusya’dan İsveç ile Finlandya’nın NATO Üyeliğine Nükleer Tehdit
HABER GİRİŞ

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, NATO üyeliğini değerlendirmeye alan İsveç ve Finlandiya’nın askeri ittifaka katılımı hakkında tehdit niteliğinde açıklamalarda bulundu.

2008-2012 aralığında Rusya Devlet Başkanı olarak görev yapan Medvedev, İskandinav ülkelerinin NATO’ya üyeliği durumunda Moskova’nın gerekli tedbirleri alacağını söyledi.

Medyedev’in açıklamaları İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliğinin masada olduğu yönündeki açıklamaları üzerine geldi. İki ülkenin başbakanı dünkü ortak basın toplantısında NATO üyeliği için isteği açıkça belirtti.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile birlikte konuşan Finlandiya Başbakanı Sanna Marin; “Rusya Ukrayna’yı işgal ettiğinde her şey değişti” dedi.

Başbakan Marin ve mevkidaşı Andersson’ın açıklamaları, iki İskandinav ülkesinin askeri ittifaka hızla katılmaya çalışabileceklerinin ve böylece geleneksel tarafsızlık duruşlarına son verebileceklerinin en güçlü göstergesi olarak yorumlandı.

GCM Yatırım Banner

Rusya’dan Tehdit

Ancak Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmaları durumunda nükleer konuşlandırma konusunda uyardı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en yakın müttefiklerinden biri olarak görülen Medyedev, NATO’yu, İsveç ve Finlandiya’nın ABD liderliğindeki askeri ittifaka katılması halinde Rusya’nın nükleer silahları konuşlandırmak da dahil olmak üzere bölgedeki savunmasını güçlendirmesi gerekeceği konusunda uyardı.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması halinde Rusya’nın Baltık Denizi’ndeki kara, deniz ve hava kuvvetlerini güçlendirmesi gerekeceğini söyledi.

Bu noktada Rusya’nın Rusya ile kara bağlantısı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında yer alan eksklav bir toprağı Kaliningrad’a atıfla nükleersiz bir Baltık’tan daha fazla söz edilemeyeceğini aktardı.

Reuters bunu açık bir nükleer tehdidi olarak aktardı. Medvedev, Rusya’nın bugüne kadar bu tür önlemleri almadığını ve almamayı düşündüğünü belirterek, bunun değişebileceğini söyledi.

Ancak Litvanya, Rusya’nın tehditlerinin yeni bir şey olmadığını ve Moskova’nın Ukrayna’daki savaştan çok önce Kaliningrad’a nükleer silah yerleştirdiğini öne sürdü.

Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anusauskas, Rusya’nın savaştan önce bile Kaliningrad’a nükleer silah yerleştirdiğini belirtti. “Nükleer silahlar Kaliningrad’da her zaman bulundurmuştur. Uluslararası toplum, bölge ülkeleri bunun tamamen farkındadır. Bunu, tehdit olarak kullanıyorlar” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın