Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

NATO’dan İsveç ve Finlandiya’nın Üyeliği için Pozitif Yaklaşım

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik durumu hakkında değerlendirmede bulundu.
NATO’dan İsveç ve Finlandiya’nın Üyeliği için Pozitif Yaklaşım
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçtiğimiz günlerde İsveç ve Finlandiya NATO üyeliğinin masada olduğunu açıkça belirtmiş ve bu konuda çeşitli yorumların yapılmasına sebep olmuştu.

Konuya ilişkin açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusu yapmaları halinde çok sıcak karşılanacaklarını ve sürecin kısa zamanda tamamlanacağını belirtti.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Finlandiya Devlet Başkanı Sauli Niinistö ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini, NATO üyeliği konusundaki müzakereler hakkında bilgi aldığını açıkladı.

NATO’ya üyelik başvurusu yapma kararının Finlandiya ve İsveç’in alacağı bir karar olduğunu, böyle bir durum karşısında olumlu yaklaşacaklarını ifade etti.

“Finlandiya ve İsveç bizim en yakın ortaklarımız, güçlü ve olgun demokrasilerdir, AB üyeleridir ve biz bu iki ülkeyle uzun yıllardır birlikte çalışıyoruz. Bu ülkelerin silahlı kuvvetlerinin NATO standartlarını karşıladığını, NATO ile uyumlu olduklarını biliyoruz.” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Birlikte eğitim tatbikatları yaptıklarını, operasyon ve misyonda birlikte çalıştıklarını söyledi. Söz konusu ülkelerin başvurularının hoş karşılanacağını, resmi süreç tamamlandıktan sonra üye olabileceklerini dile getirdi.

Finlandiya ve İsveç’in güvenliğinin tüm NATO üyeleri için önem taşıdığı yönünde güçlü bir siyasi mesaj olacağını aktardı.

“Rusya’nın İsveç ve Finlandiya’yı üyelik başvurusu yapmamaları için tehdit etmesi ve korkutması, her ülkenin kendi yolunu seçme hakkına nasıl saygı göstermediğini sergiliyor” şeklinde konuşarak, daha önce yapılan yorumlara atıfta bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının Kuzey Avrupa’da barış ve istikrar için olumsuz sonuç yaratacağını aşikar olduğunu belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.