Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finlandiyalı Bakan: NATO Üyeliğinde Süreç Hızlı Olmalı

Finlandiya Avrupa İşleri Bakanı Tuppurainen, büyük ihtimalle NATO’ya başvuracaklarını ancak sürecin hızlı olmasının herkesin yararına olacağını belirtti.
Finlandiyalı Bakan: NATO Üyeliğinde Süreç Hızlı Olmalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Finlandiya Avrupa İşleri Bakanı Tytti Tuppurainen, Sky News’e verdiği röportajda, NATO üyeliğine başvurma konusu hakkında konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Finlandiya halkının çoktan karar verdiğini söyleyen Tuppurainen, “Henüz karar verilmedi ancak bu noktada büyük ihtimalle diyebilirim.” dedi.

Halkın bu kararı desteklediğini fakat asıl kararın Meclis’te görüşülerek verileceğini ifade etti. Rusya’nın Ukrayna’daki acımasız savaşının herkes için bir uyanma çağrısı olduğunu belirtti.

“Sadece biz Finliler için değil, Avrupa’daki tüm güvenlik sınırıyla ilgisi var” diyen bakan, NATO’ya katılma sürecinin mümkün olduğunca hızlı yürütülmesinin tüm üye ülkelerin çıkarına olacağını sözlerine ekledi.

Rusya’ya ne diyorsa onu duyduklarını ancak kararlarını kendi çıkarlarına ve genel durumla ilgili düşüncelerine göre verdiklerini söyledi. Her ülkenin kendi güvenlik düzenlemelerini yapma hakkına sahip olduğunu belirterek, “Her üye ülkede onaylanması gerekiyor. Üyelik başvurusundan ayrılmamızla NATO’nun gerçek bir üyesi olmamız arasındaki ara dönem gerçekten kötü olabilir. Dolayısıyla sürecin olabildiğince hızlı olması hepimizin çıkarına.” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bugün yaptığı açıklamada İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının Kuzey Avrupa’da barış ve istikrar için olumsuz sonuç yaratacağını söyledi.

Finlandiya ve İsveç başbakanları Sanna Marin ve Magdalena Andersson ise Çarşamba günü konuyla ilgili ortak basın açıklaması yaptı. Marin, Rusya ile 810 millik bir sınırı paylaşan ülkesinin, haftalar içinde NATO üyeliği konusunda resmi bir karar vermeye hazır olacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.