Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Finansal Hizmetlere Güven Kasım’da Yaklaşık 10 Puanla Sert Düştü!

Günün beklenen verilerinden finansal hizmetler güven endeksi sonuçları açıklandı. Merkez Bankası’na göre Kasım’da durum ne?
Finansal Hizmetlere Güven Kasım’da Yaklaşık 10 Puanla Sert Düştü!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftanın beklenen yurt içi ekonomik verilerinden finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) sonuçları açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan rapora göre Kasım’da FGHE önceki aya göre 9,6 puan düşerek 154, 7 seviyesinde gerçekleşti.a

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi olmak üzere tüm alt endeksler FHGE’yi azalış yönünde etkiledi.

Ekim’de finansal hizmetler güven endeksi bir önceki aya göre 2,5 puan azalarak 164,3‘e gerilemişti. Rakamlar, finansal sektörde faaliyet gösteren 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla oluşturuldu.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler Ekim’e göre zayıfladı.
FHGE Kasım Sonuçlar
Kaynak: TCMB

Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentiler de benzer şekilde azaldı.

Fakat istihdama ilişkin değerlendirmeler kapsamında, son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine seyir güçlenerek devam etti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Finans ve sigorta faaliyetlerinde alt sektörler itibarıyla güven endeksleri arasında tek artış, finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetlerde oldu. Finansal hizmet faaliyetleri ile sigorta, reasürans ve emeklilik fonları endekslerinde sırasıyla 10 ve 3,9 puan azalma oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.