Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Düşüşünü 3. Aya Taşıdı

TCMB tarafından açıklanan veriler finansal sektörde faaliyet gösteren kuruluşların, sektöre yönelik beklentilerini ortaya koydu.
Finansal Hizmetler Güven Endeksi Düşüşünü 3. Aya Taşıdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) sonuçlarını yayımladı. Veri Yönetişimi ve İstatistik Genel Müdürlüğü Anketler ve Endeksler Müdürlüğü verilerinden elde edilerek oluşturulan rakamlar, finansal sektörde faaliyet gösteren 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla oluşturuldu.

Buna göre 2022 yılının Ekim ayında FHGE, bir önceki aya göre 2,5 puan azalarak 164,3‘e geriledi.

Endeks, Temmuz ayında 3,8 puan artışla 171,8’e çıktıktan sonra Ağustos’ta 3,5 puan azalarak 168,3’e geriledi. Eylül’de ise düşüşünü devam ettirdi. 1,5 puan azalan endeks 166,8 değerine inmişti. Böylelikle düşüşünü üçüncü aya genişletmiş oldu.

İş Durumundaki Beklentiler Endeksi Artış Yönünde Etkiledi

İş Durumundaki Beklentiler Endeksi Artış Yönünde Etkiledi
Kaynak: TCMB

Ekim ayında endeksi artış yönünde etkileyen kalemler arasında son üç aydaki iş durumu yer alıyor. Son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi ise endeksi azalış yönünde etkiledi.

Son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler Eylül ile karşılaştırıldığında iyileşme gösterdi. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış beklentileri ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentiler zayıfladı.

GCM Yatırım Banner

İstihdam sektörüne yönelik beklentilerin güçlendiği Ekim ayında, yurt içindeki rekabet gücünde son üç ayda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerle gelecek üç ayda iyileşme olacağı yönündeki beklentilerde artış oldu.

NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre sektörlerdeki duruma bakıldığında sigorta ve emeklilik fonları hariç finansal hizmet faaliyetlerinde güven endeksi 3,2 puan, finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetler 9,8 puan azaldı.

Buna karşın zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç sigorta, reasürans ve emeklilik fonları sektöründe güven endeksi 14,10 puan arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.