Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Enflasyonla Mücadelesi Mercek Altında

Enflasyonla mücadelede geç kaldığına yönelik eleştiri alan FED, şimdi de aşırı şahin duruşuyla mercek altında...
FED’in Enflasyonla Mücadelesi Mercek Altında
HABER GİRİŞ

Eylül ayında faizde üçüncü kez 75 baz puan artırım yapan ABD Merkez Bankası’na (FED) yönelik eleştiriler artıyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva dün FED’i dikkatli olması için uyarırken kurumun yüksek sorumluluğunu vurguladı.

Geçen yıl sürdürdüğü gevşek ABD para politikasının enflasyon patlamasına katkıda bulunduğuna dair artan kanıtlarla karşı karşıya kalan FED, küresel ekonomideki çalkantılara rağmen faiz yükselterek fiyat artışlarını baskılamaya çalışıyor.

Bu arada FED’in faiz tutumunun küresel bir varlık yeniden fiyatlandırmasına dokunmasıyla, aşırı politika düzeltmesi için uyarı işaretleri yoğunlaştı.

ABD piyasalarında geniş kapsamlı finansal koşullar önlemleri hızla sıkılaştı. Morgan Stanley’deki ekonomistler yakın zamanda enflasyon ve daha sıkı Fed politikası ortasında ABD, Avrupa, Japonya ve Çin’deki dolar likiditesinin Mart ayından bu yana 4 trilyon dolar düştüğünü tahmin etti.

Morgan Stanley Analisti Michael Wilson, Pazar günkü notunda, mevcut yolun tahammül edilemez ekonomik ve finansal strese yol açacağı konusunda uyardı.

“Amerikan ekonomisini etkilemeye başlayan ve Fed yetkililerini sıkılaştırmanın hızını yeniden değerlendirmeye yönlendiren küresel ve piyasa etkileri yoluyla sorulması gereken ilk soru, ABD doları ne zaman bir ABD sorunu haline gelir” dedi.

GCM Yatırım Banner

FED sıkılaşmaya devam ederken ve şimdiye kadar faiz artırımlarının süreceğini yinelerken ABD dolar endeksi (DXY) üst üste zirve yeniledi.

Eylül sonlarında 114,78 ile 20 yılın yeni rekorunu kırdı. FED, enflasyonla mücadelede olması gerektiğinden daha geç harekete geçtiği iddialarıyla eleştirilirken birçok yetkiliden enflasyon konusunda hata yaptıkları yönünde söylem geldi.

FED Başkanı Powell, Haziran ayında yaptığı bir açıklamada enflasyonu hafife aldıklarını itiraf etmişti.

Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı Loretta Mester, geçen haftaki konuşmasında, “gördüğünüz enflasyonun yerleşik hale gelmesinin nedeni, aslında bizim fon oranımızı artırmamız gerektiği ya da mali politikanın daha az destekleyici olacak şekilde ayarlanması gerektiğidir.” dedi.

FED’in geçmişte çok fazla destekleyici tutum benimsemesi gibi şu anda da gerektiğinden fazla sıkılaşmaya gidip gitmediği tartışılıyor.

Örneğin faiz artırımlarını eleştiren Forbes Medya Yönetim Kurulu Başkanı Steve Forbes, enflasyonla mücadelenin faizi yapay şekilde yükselterek verildiğini belirterek, insanları yok yere fakirleştirdiklerini savundu.

Pantheon Macroeconomics Baş Ekonomisti Ian Shepherdson, FED ile ilgili olarak, “İğneyi hareket ettirdiler, düşündükleri kadar agresif olmaları gerektiğinden emin değilim” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.